Rádi poradíme: 731 411 730online chat

ABB Tango - fenomén od roku 1995

ABB Tango je již 25 let nejoblíbenějším designem vypínačů a zásuvek na českém trhu. Zatím žádná řada nepřekonala ABB Tango! Přečtěte si, jak tato úspěšná řada vznikla. (AKTUALIZOVÁNO)

Když v roce 1995 uvedla společnost ABB na trh vypínače a zásuvky Tango, nejspíš nečekala, jak oblíbené se ABB Tango stane. O dvacet let později totiž společnost ABB vyrobila komplet s pořadovým číslem 100.000.000. Toto číslo vypovídá mnohé o oblíbenosti řady Tango. Dnes vyrobí montážní linky ABB v Jablonci nad Nisou za jednu směnu až 6 tisíc kusů z řady Tango. Přečtěte si o vývoji této úspěšné řady. Nejprve malé nostalgické okénko do téměř 70 leté historie vypínačů a zásuvek ABB:


Historické vypínače a zásuvky – předchůdci ABB Tango z let 1920 - 1993, od otočného "bakelitu" až po ABB Classic.

Historie řady Tango se začala psát ještě před rozpadem Československa. V roce 1992 zaznamenal výrobce ABB zvyšující se poptávku po nových dvojzásuvkách. Spoluprácí ABB a akademického sochaře Jiřího Dostála vznikly tři návrhy nové dvojzásuvky. Když se dvojzásuvky Tango začaly v roce 1994 vyrábět, následoval vývoj jednozásuvky, vypínače a dalších produktů řady Tango.

Jak říká sám tvůrce Jiří Dostál, design Tango vznikal v radostné atmosféře po sametové revoluci. Prvotní nápad byl jeho zážitek z procházky po Jablonci. Na začátku 90. let brázdily silnice hlavně hranaté škodovky a jiná auta z dob socialismu. „Objevovaly se ale už také vozy ze západní Evropy. Na parkovišti jsem uviděl, jak řidič zaklapává u jednoho z nich krásně oblou kapotu a najednou jsem získal inspiraci pro Tango.“

Oficiálně byla řada ABB Tango představena na Mezinárodním stavebním veletrhu v roce 1995. První barevné varianty byly bílá, modrá, bordó a černá. Z těchto barevných kombinací dnes zůstala pouze bílá a černá. V roce 2000 byla řada Tango rozšířena o barevnou variantu šedá a béžová. O další tři roky později byla přidána barva slonová kost.

Zajímavostí je, že ABB Tango se nebálo experimentovat s barvami. Například jste kdysi mohli mít vypínače a zásuvky v barvách modrá a bordó. Tyto barvy se neujali a dnes se již nevyrábí. Že je to škoda? Cítíte tu nostalgii 90.let.

ABB Tango však kromě nového designu přineslo ještě jednu novinku - vícenásobné rámečky. Dříve byly vypínače a zásuvky dodávány kompletní, Tango však umožnilo variabilně umístit přístroje do vícenásobných rámečků. Další inovací, kterou společnost ABB v roce 2003 představila byly bezšroubové vypínače a zásuvky. Hlavní výhodou bezšroubové zásuvky a vypínače je rychlost montáže. Nelze je však použít na hliníkové rozvody.

Tango i dnes, po 25 letech od uvedení na trh, zůstává nejoblíbenější řadou - nejen pro nadčasový vzhled, zaoblený tvar a vysoký lesk, ale také pro cenovou dostupnost. Vypínače a zásuvky Tango se aktuálně vyrábějí v 8 barevných variantách. Klasické bílé vypínače a zásuvky doplňují dva odstíny šedé, dva odstíny žluté, hnědá, černá a vřesová červená. ABB Tango čítá 63 přístrojových provedení - např. bezšroubová zásuvka, zásuvka s USB nabíjením, datová zásuvka nebo dvojzásuvka pootočená, která je díky natočené horní zásuvce velmi praktická.


Vypínače ABB Tango

Řada ABB Tango, jak vypadá dnes. Vypínače s 1 klapkou v 8 barvách. Pro kompletaci vypínače ABB je potřeba vybrat rámeček, přistroj vypínače a klapku (kryt vypínače). Všechny produkty ABB Tango můžete mít v těchto barevných variantách: Bílá, Slonová kost, Šedá, Béžová, Hnědá, Černá, Kouřová šedá, Vřesová červená.


Zásuvky ABB Tango

Dvojzásuvky s natočenou horní zásuvkou a s clonkami v dutinkách jsou těmi nejlepšími zásuvkami z řady ABB Tango. Zásuvky ABB se osazují do rámečku - jednonásobného nebo vícenásobného. Dvojzásuvky se dodávají kompletní.


Nástupci ABB Tango

V roce 2014 uvedla společnost ABB na trh novou řadu ABB Levit. Návrhářskou štafetu převzal po Jiřím Dostálovi slavný český designér Jan Čapek. Řada Levit kombinuje jednoduché bílé odstíny, živé hravé barvy a moderní metalické odstíny v rozšíření Levit M. Oproti řadě Tango je Levit hravější, hranatější a "levitující" díky optickému odsazení od zdi. Inspirujte se ABB Levit.

Posledním milníkem je rok 2023, kdy společnost ABB představila "siláckou" a zároveň štíhlou řadu vypínačů a zásuvek ABB Zoni. Tato řada je přelomová snad ve všech ohledech: nabízí štíhlý tvar, současný design, matnou povrchovou úpravu a barvy vybírané speciálně dle preferencí českých domácností. Také dostala zcela nové přístroje s moderními funkcemi pro multimédia a bezdotykové ovládání. ABB Zoni jsou tedy připraveny do českých chytrých domácností. Znamená to konec ABB Tango? To ukáže čas. Přečtěte si víc o přelomové novince ABB Zoni.


O výrobci ABB

Společnost ABB vyrábí zásuvky a vypínače v Jablonci nad Nisou. Závod byl založen Gustavem Kramerem a Adalbertem Löblem v roce 1868. Zpočátku se firma zaměřovala na rafinaci a zušlechťování skleněných výrobků. Na počátku 20. století začíná vyrábět elektroinstalační materiál. Konkrétně se specializovala na výrobu drobných součástí - objímky, vidlice a v neposlední řadě také zásuvky a vypínače. V roce 1946 byla firma znárodněna a vznikl národní podnik Elektro-Praga Jablonec nad Nisou. Roku 1993 se Elektro-Praga stává součástí skupiny ABB a začíná psát novou kapitolu historie firmy. O dva roky později představuje ABB řadu Tango, ze které se následně stane fenomén.


Kompletní řadu vypínačů a zásuvek ABB Tango najdete u nás.

CHCI ABB TANGO


Proč nakupovat vypínače a zásuvky na iElektra?

Vypínače a zásuvky tvoří hlavní pilíř našeho sortimentu. Vypínače a zásuvky prodáváme od roku 1995, máme s tímto sortimentem mnoho zkušeností. V rámci velkoobchodního a maloobchodního prodeje expedujeme ročně více než 100.000 ks vypínačů a zásuvek. Garantujeme proto příznivé ceny a široké skladové zásoby.