Rádi poradíme: 731 411 730online chat

Instalační datové kabely

Metalická strukturovaná kabeláž Solarix. Instalační datové kabely nejvyšší jakosti pro telekomunikační a počítačové sítě. Vyberte kategorii 7, 6A, 6, 5E.


Datové kabely ethernetové instalační

Internet v celém objektu

Ethernetové kabely Solarix

Datové UTP/FTP kabely, či metalické ethernetové kabely, jsou určené pro přenos dat. Používají se nejčastěji v telekomunikacích a počítačových sítích. Tyto kabely v našem sortimentu nemají nainstalované konektory.

Datový kabel je tvořen páry vodičů, které jsou pravidelným způsobem krouceny po celé své délce. Tyto dva páry jsou do sebe také zakrouceny. Kroucený kabel zajišťuje lepší elektrické vlastnosti datového kabelu a minimalizují se i tzv. přeslechy mezi páry.

Slovníček strukturované kabeláže Solarix

Vyberte kategorii. Kategorie kabelu určuje hlavně přenosové vlastnosti: rychlost a kvalitu přenosu dat. Pro všechny prvky sítě (kabely, patch panely, datové zásuvky, aj.) je doporučeno používat stejnou kategorii.

 • Cat 5E - max. rychlost 2,5 Gbps, šířka pásma 100 MHz. Typické instalace: bytová výstavba, menší firmy, obchod a služby.
 • Cat 6 - max. rychlost 5 Gbps, šířka pásma 250 MHz. Typické instalace: office centra, výrobní podniky, finanční instituce, státní správa.
 • Cat 6A, 7, 7A - max. rychlost 10 Gbps, šířka pásma 500 až 1000 MHz. Typické instalace: grafická studia, univerzity, školy, akademické instituce, zdravotnictví.

Poznámka: Cat 7 nedefinuje konektory RJ45. V síti Cat 7 lze proto použít koncové prvky Cat 6A s RJ45.

Stínění kabelu pomáhá udržet kvalitu přenosu v prostředí s vnějším elektromagnetickým rušením. Typy stínění jsou seřazeny podle kvality odrušení.

 • UTP (přesněji U/UTP) je nestíněný kabel. Typycké instalace: kanceláře, rodinné domy, školy.
 • FTP (přesněji F/UTP) je kabel s celkovým stíněním fólií s drátkem. Základní stínění.
 • STP (přesněji U/FTP) je kabel se stíněním párů fólií s drátkem. Vyšší stínění, hlavně pro Cat6 a Cat7.
 • SSTP (přesněji S/FTP) je kabel s celkovým stíněním opletem a stíněním párů fólií. Vysoká kvalita stínění, například do průmyslu.

Poznámka: Stíněnou kabeláž je třeba uzemnit. proto vybírejte stejný typ stínění kabelu i konektorů.

Materiál pláště udává možnosti použití v různých typech prostředí: vnitřní, venkovní, hořlavé apod..

 • PVC - běžný plášť, bílé barvy. Pro vnitřní instalace.
 • PE - plášť z termoplastu, černá barva. Pro venkovní instalace.
 • LSOH - plášť bezhalogenový, fialový nebo bílý. Snižuje riziko otravy kouřem a má nízký vývin kouře při hoření.
 • LSOHFR - plášť nehořlavý, oranžový. Oheň retardující. Snižuje riziko otravy kouřem a má nízký vývin kouře při hoření.

Nejpoužívanější kabel Cat5E

Instalační datový kabel UTP/FTP - je určený pro horizontální rozvody a bez problémů splňuje požadavky definované v mezinárodních standardech TIA/EIA 568, EN 50173 a ISO 11801 pro CAT5E a je proto vhodný i pro provoz těch nejnáročnějších protokolů určených pro strukturovanou kabeláž (např. Gigabit Ethernet, s omezením instalované délky).

Datové kabely jsou pro zjednodušení instalace označeny metráží po 1 m, mají různé barvy.

Veškerý sortiment kabelů a vodičů můžete odebírat od 1 metru. Při rozdělení celkové délky vás kontaktujeme. Také jsme schopni zajistit dopravu i pro nadměrné dodávky kabelů.