Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Jak zapojit zásuvku 380V

Profesionální návod krok za krokem ke správnému zapojení průmyslové zásuvky 380 V s řazením 4P+PE. Včetně postupu k zapojení vidlice 380 V na kabel. Tyto třífázové zásuvky řeší připojení mnoha zařízení na stavbě a v průmyslu.

Příprava

Než začneme instalovat zásuvku 380V, měli bychom mít již připravené místo montáže (zeď nebo panel) pro zásuvku a pět vodičů kabelu CYKY 5x2,5 nebo 5x4 či 5x6 dle jmenovitého proudu. Samozřejmostí je vypnutý jistič a případně otestování vodičů fázovou zkoušečkou. Budete potřebovat nářadí a materiál: šroubovák plochý (možná i křížový, dle typu zásuvky), čtyři vruty vhodné k upevnění zásuvky k podkladu či instalační krabici, nůž nebo odizolovač. Případně též štípací kleště, vrtačku a vrtáky a děrovkami pro vyvrtání otvoru pro vývod kabelu nebo vestavnou zásuvku.


Postup jak zapojit zásuvku 380V

Pomocí šroubováku otočte dva zámky (či šrouby) a sundejte plastový kryt zásuvky.

Vytvořte otvor pro kabel buď v gumové membráně nebo vývodce a protáhněte kabel. Pomocí odizolovače nebo nože odizolujte konce vodičů 12 mm (dle vyznačení na zásuvce). Holý konec vodiče by měl být rovný.

Zastrčte vodiče do bezšroubových svorek zásuvky až nadoraz, dle obrázku. Zelenožlutý do PE, modrý do N, hnědý do L1, černý do L2, šedý do L3.

Zatlačte silně výstupky svorek dolů. Vodiče musí ve svorce držet. Pro odpojení vodičů ze zásuvky stačí do očka výstupku zasunout šroubovák, lehce zapáčit a tím vysunout výstupek.

Zásuvku upevněte k podkladu, na zeď a podobně pomocí nejméně 4 vrutů či šroubů. Připevněte kryt zásuvky. Hotovo, zásuvka je kompletní.


Postup jak zapojit vidlici 380V

Zapojení třífázové vidlice na kabel je velmi podobné jako zapojení zásuvky 380 V. Jediný rozdíl je v sejmutí krytu vidlice. Na obvodu vidlice najděte okénko s nápisy OPEN CLOSE. Plochým šroubovákem stiskněte červený plíšek v okénku a otočte krytem vidlice. Při kompletaci kryt otočením nasadíte zase zpět a dle vyznačení šroubovákem zatlačíte na kousek červeného plíšku k uzamčení krytu. Také utáhněte maticovou vývodku kabelu abyste zajistili kabel proti vytržení a vodotěsnost celé vidlice.


Použití a typy průmyslových zásuvek

Průmyslové třífázové zásuvky se používají k připojení výkonných zařízení s transformátory a elektromotory obvykle na stavbě a v průmyslu. Například pro míchačku, cirkulárku nebo svářečku. Tyto průmyslové třífázové zásuvky na první pohled poznáme podle červené barvy. Tím se liší od průmyslových jednofázových zásuvek modré barvy. Třífázové zásuvky jsou určeny pro jmenovité napětí 400 V (i když známější je starší hodnota 380 V) a jmenovitý proud 16, 32, 64 až 125 A. Čím vyšší proud, tím má zásuvka robustnější konstrukci, která chrání před elektrickým obloukem. Standardní 5 pólová 4P+PE (či 5 kolíková) třífázová zásuvka obsahuje 3 fázové, 1 nulový a 1 ochranný pól. U starší elektroinstalace a zařízení se můžeme setkat se 4 pólovou 3P+PE (taktéž 4 kolíkovou) zásuvkou se 3 fázovými a 1 ochranným pólem. Další rozdíly jsou ve stupni krytí, které bývá od IP20 pro vnitřní použití až po IP67 pro venkovní podmínky. Toto krytí IP67 zajišťuje prachotěsnost a možnost dočasného ponoření do vody, což se hodí například u vidlice třífázového prodlužováku ležícího na zemi. Ze širokého sortimentu průmyslových zásuvek máte na výběr také různé montáže, nejčastěji univerzální nástěnná přisazená nebo vestavná do panelu či elektroinstalační krabice. Liší se také úhlem sklonu zásuvky: přímá, šikmá, skloněná o 90° vůči podkladu.


Pořadí zapojení fází

Mnoha kutilům, kteří připojovali třífázovou míchačku nebo cirkulárku se již stalo, že se po zapnutí otáčel motor na druhou stranu. Tento obrácený chod motoru je způsoben nedodržením správného sledu fází L1, L2, L3. Aby se to nestávalo, mají moderní průmyslové zásuvky čitelně označeny každou svorku: L1, L2, L3, N, PE. Pro barvy vodičů by mělo platit, že L1 je hnědý, L2 je černý, L3 je šedý vodič. Toto rozdělení podle barev by mělo být jednotné v celé elektroinstalaci. Pokud je tedy jinak v rozvaděči, měli byste ho dodržet i v zásuvce.


Už víte jak zapojit průmyslovou zásuvku i vidlici! Podívejte se na výběr kvalitních průmyslových zásuvek značek Famatel a dalších.

CHCI ZÁSUVKU


Podívejte se také na postup jak zapojit zásuvku 230V.