Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Patch kabely

Propojovací ethernetové kabely Solarix. Patch kabely nejvyšší jakosti pro telekomunikační a počítačové sítě. Různé délky a kategorie 6A, 6, 5E.
Propojovací ethernetové kabely s patch konektory

Propojovací internetový kabel

Patch kabely slouží k propojení datové zásuvky a koncového spotřebiče (počítač, televize apod.). K dispozici jsou ethernetové kabely různé barvy i různé délky.

Patch kabely jsou podobné jako instalační datové kabely, ale jsou zkompletovány s konektory RJ45 po obou stranách. Díky tomu jsou kompletní a připraveny k okamžitému použití. Nejčastější použití patch kabelů je zapojení mezi internetovou zásuvkou nebo routerem a počítačem. Připojení je velmi jednoduché a nevyžaduje nástroje.

Kvalitní ethernet kabel poznáte podle kvality a typu zpracování kabelu a především také podle kvality konektoru. Ethernet kabel (internetový kabel) je vyrobeny s již nainstalovanými konektory a litou ochranou. Právě litá ochrana zajišťuje pevné přilnutí konektoru k ochraně a snižuje hodnoty přeslechu mezi jednotlivými páry v konektoru.

V našem sortimentu si můžete vybrat kvalitní patch kabely různých parametrů a délek.

Jak vybrat strukturovanou kabeláž Solarix

Vyberte kategorii. Kategorie kabelu určuje hlavně přenosové vlastnosti: rychlost a kvalitu přenosu dat. Pro všechny prvky sítě (kabely, patch panely, datové zásuvky, aj.) je doporučeno používat stejnou kategorii.

 • Cat 5E – max. rychlost 2,5 Gbps, šířka pásma 100 MHz. Typické instalace: bytová výstavba, menší firmy, obchod a služby.
 • Cat 6 – max. rychlost 5 Gbps, šířka pásma 250 MHz. Typické instalace: office centra, výrobní podniky, finanční instituce, státní správa.
 • Cat 6A, 7, 7A – max. rychlost 10 Gbps, šířka pásma 500 až 1000 MHz. Typické instalace: grafická studia, univerzity, školy, akademické instituce, zdravotnictví.

Poznámka: Cat 7 nedefinuje konektory RJ45. V síti Cat 7 lze proto použít koncové prvky Cat 6A s RJ45.

Stínění kabelu pomáhá udržet kvalitu přenosu v prostředí s vnějším elektromagnetickým rušením. Typy stínění jsou seřazeny podle kvality odrušení.

 • UTP (přesněji U/UTP) je nestíněný kabel. Typycké instalace: kanceláře, rodinné domy, školy.
 • FTP (přesněji F/UTP) je kabel s celkovým stíněním fólií s drátkem. Základní stínění.
 • STP (přesněji U/FTP) je kabel se stíněním párů fólií s drátkem. Vyšší stínění, hlavně pro Cat6 a Cat7.
 • SSTP (přesněji S/FTP) je kabel s celkovým stíněním opletem a stíněním párů fólií. Vysoká kvalita stínění, například do průmyslu.

Materiál pláště udává možnosti použití v různých typech prostředí: vnitřní, venkovní, hořlavé apod..

 • PVC – běžný plášť, bílé barvy. Pro vnitřní instalace.
 • PE – plášť z termoplastu, černá barva. Pro venkovní instalace.
 • LSOH – plášť bezhalogenový, fialový nebo bílý. Snižuje riziko otravy kouřem a má nízký vývin kouře při hoření.
 • LSOHFR – plášť nehořlavý, oranžový. Oheň retardující. Snižuje riziko otravy kouřem a má nízký vývin kouře při hoření.

Nejpoužívanější kabel Cat5E

Instalační datový kabel UTP/FTP - je určený pro horizontální rozvody a bez problémů splňuje požadavky definované v mezinárodních standardech TIA/EIA 568, EN 50173 a ISO 11801 pro CAT5E a je proto vhodný i pro provoz těch nejnáročnějších protokolů určených pro strukturovanou kabeláž (např. Gigabit Ethernet, s omezením instalované délky).