Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Jak zlepšit WiFi signál? Kvalitním patch kabelem!

Poradíme, jak vytěžit maximum ze starého i nového WiFi routeru. Nemusíte investovat do WiFi opakovače. Zlepšení kvality signálu až o 50% docílíte i správným připojením a umístěním WiFi routeru. Protože někdy zapomínáme, že výsledná kvalita sítě je taková, jak kvalitní je její nejslabší článek. Pokud přemýšlíte, proč vaše bezdrátová WiFi síť trpí neduhy jako nízká rychlost, výpadky či slabé pokrytí, možná zde najdete odpovědi.

Poznamenejme, že neradíme, který WiFi router si pořídit. Naopak, následující rady vám pomohou chytře ušetřit peníze. Doporučujeme vyzkoušet a ověřit správnou instalaci a kvalitní připojení WiFi routeru před jeho výměnou nebo investováním do WiFi opakovače. Taktéž při instalace nového WiFi routeru využijete všechny rady níže.

 

Proč je k WiFi důležitý kabel

Kvalitní strukturovaná kabeláž, včetně patch kabelů, tvoří spolehlivou infrastrukturu pro všechny síťové prvky, jakými jsou například WiFi routery, přístupové body (access point) nebo WiFi opakovače. To je umožněno neustálým zlepšováním parametrů strukturované kabeláže, díky čemuž drží krok s rychlým vývojem WiFi technologií. Za vše mluví ukázka WiFi standardů za posledních 21 let a jejich přenosových rychlostí s novými trendy využívání internetu:

 

Wi-Fi 6 též 802.11ax přenos až 9,6 Gbps vhodný pro cloudová úložiště (2019)
Wi-Fi 5 též 802.11ac přenos až 6,9 Gbps vhodný pro multimédia a přenosná zařízení (2014)
Wi-Fi 4 též 802.11n přenos až 600 Mbps vhodný pro sociální sítě (2008)
Wi-Fi 802.11g přenos až 54 Mbps vhodný pro streamovací služby (2003)


Zdroj Solarixpedia

A pro srovnání s rychlostmi WiFi, přehled maximálních přenosových rychlostí ethernetových kabelů:

 

Cat.6A, Cat.7 max. rychlost 10 Gbps
Cat.6 max. rychlost 5 Gbps
Cat.5E max. rychlost 2,5 Gbps

 


Jak vybrat správný datový kabel

K připojení a propojení všech síťových prvků jsou tedy důležité ethernetové kabely, speciálně patch kabely. Co by se stalo, kdyby jsme připojili WiFi router pracujícím se standardem Wi-Fi 6 pomocí patch kabelu kategorie 5E? V takovém případě by přenosové vlastnosti kabelu velmi omezovali potenciál WiFi routeru. Následující tabulka vám pomůže se tomu vyhnout. Z údajů plyne, že aktuálně doporučená a plně kompatibilní je strukturovaná kabeláž kategorie 6A. To znamená, že patch kabely kategorie 5E razantně zpomalují moderní WiFi routery!

Použití kategorie 6 může být v mnoha případech optimální. Kategorie 6A se od předchozí Cat.6 liší v tom, že je vždy stíněná. Pokud tedy nemáte na routeru či modemu stíněné (kovové) ethernetové konektory RJ45, nevyužijete plně potenciál kabeláže Cat.6A. Vedle přenosové rychlosti je samozřejmě také důležitá šířka pásma, ta se ale v rámci kategorie kabelu neliší. Doporučené použití kategorií kabelů:

  • WiFi 6 (802.11ax) plně vyhovuje kabeláž kategorie 6A a novější,
  • WiFi 5 (802.11ac) plně vyhovuje kabeláž kategorie 6A a novější,
  • WiFi 4 (802.11n) plně vyhovuje kabeláž kategorie 5E a novější.


Zdroj Solarixpedia


Kvalitní patch kabely všech typů a další strukturovanou kabeláž Solarix najdete u nás.

CHCI PATCH KABELKam umístit WiFi router

Při instalaci síťových prvků věnujte také pozornost fyzickému umístění WiFi přístupového bodu či routeru a podobně. TIP: Po instalaci můžete také experimentovat s natáčením WiFi antén do směrů s požadovaným šířením signálu. Dodržujte 3 jednoduchá pravidla:

  1. WiFi router umístěte pokud možno doprostřed prostoru. (umístění v rohu bytu či domu je špatně).
  2. WiFi router umístěte ke stropu nebo výš než je nábytek. WiFi router na podlaze je rozhodně špatně.
  3. WiFi router umístěte v otevřeném prostoru, nikoliv ve skříni, v blízkosti překážek nebo u mikrovlnné trouby a spotřebičů.

Video, ukazující zásady správného umístění WiFi routeru v místnosti