Průřezem vodiče je myšlena plocha kolmého řezu odizolovaného elektrického vodiče, tedy samotné měděné či hliníkové žíly, drátu nebo více jemných drátků. Průřez se udává v jednotkách mm². Je klíčový pro výpočet jmenovitého proudu. Například, vodiče průřezu 1,5mm² jsou doporučeny pro světelné bytové okruhy, které jsou jištěny 10A jističem. Naopak vodiče průřezu 2,5mm² jsou doporučeny pro zásuvkové bytové okruhy jištěné 16A jističem.
Průměrem kabelu se myslí orientační střední hodnota průměru, laicky tloušťky, celého kabelu, včetně pláště a izolace. Průměr má jednotky mm. Tento údaj je významný pro ukládání kabelů do lišt a pokládání kabelů do chrániček. Zhruba platí, že vnitřní průměr chráničky mál být minimálně o 50% větší než průměr protahovaného kabelu. Zálaží na délce chráničky a ohybech na trase. Nic nezkazíte výběrem větší chráničky. Při pokládání více kabelů je třeba zkušeností a zdravého rozumu k odhadu průměru.
Vyberte si v sortimentu kabelů a vodičů.
Bezhalogenové kabely jsou vyrobeny z bezhalogenních materiálů, tedy neobsahují halové prvky, zkráceně halogenidy. To se vztahuje zejména k materiálu pláště a izolace. Tyto kabely mají nejvyšší doplňkovou klasifikaci v elektrické vodivosti a kyselosti a1 - acidity. Někdy nesou označení FH či HF - free halogen, 0H nebo ZH - zero halogen. Co způsobují halogeny? Dle Asociace výrobců kabelů a vodičů: „Při hoření plastů s obsahem halových prvků (PVC) vznikají halogenovodíky, které mají korozivní účinky na většinu stavebních konstrukcí a toxické účinky na živé organismy“. Je třeba si uvědomit, že při požárech má na svědomí více obětí otrava toxickými zplodinami z hoření plastů než popálení či uhoření. Hasičský záchranný sbor ČR uvádí: tři ze čtyř obětí požárů neuhoří, ale zemřou kvůli nadýchání se toxických zplodin hoření vznikajících při požáru. Z těchto důvodů jsou instalační bezhalogenové kabely doporučovány do veřejných prostor, jeslí, školek, nemocnic a zdravotních zařízení.
Vyberte si v sortimentu nehořlavých kabelů.
Laněné nebo lanované vodiče tvoří ohebné kabely či flexibilní kabely. Jádrem vodiče, hovorově žílou či drátem, se myslí samotný elektrický vodič bez izolace. Laněné vodiče mají laněné (či lanované) jádro, tedy jádro složeno z více drátů, nejčastěji RF a RM. Tvary kabelových jader se nazývají mezinárodními zkratkami:
Vyberte si v sortimentu kabelů a vodičů.
Barevné značení žil silových kabelů bylo historicky vždy závislé na aktuální technické normě. S každou změnou normy se změnilo i kódové značení a používání. Na druhé straně tu máme setrvačnost zvyků a nutnost přizpůsobení se již existující elektroinstalaci. Aktuálně platná norma ČSN 34 7409 Systém značení kabelů a vodičů udává harmonizované značení. Toto značení (H-kód) vždy začíná písmenem H, např. H05VV-F. Některé kabely, jako silové instalační kabely CYKY a AYKY, však nepoužívají H-kód. Tím dochází k nejasnostem. Dále, aktuálně platná norma ČSN 33 0166 ed.2 udává kombinace barev žil. Časté nedorozumění jsou kolem značení kabelů CYKY s/bez zelenožlutým vodičem (zž.). Dle platných norem tento zelenožlutý vodič plní vždy ochrannou funkci a jiné použití je zakázáno.
Dříve platná norma udávala kombinace barev všech žil písmeny A,B,C,D. Ukážeme historické příklady značení kabelu CYKY 4x1,5 a dnešní ekvivalent:
Porovnejme, jak přehlednější je H-kód, používaný pro ohebné kabely a šňůry (flexibilní kabely). V H-kódu se přítomnost zž. vodiče rozlišuje písmeny G/X: H07K-F 4G2,5 (kabel se zž. vodičem), H07K-F 4X2,5 (kabel bez zž. vodiče).
Hodnověrným a úplným zdrojem informací je katalog našeho dodavatele NKT, kde naleznete mnoho tabulek o značení kabelů a vodičů.
Vyberte si v sortimentu kabelů a vodičů.
V elektrotechnice a speciálně elektroinstalaci jsou časté pojmy fázový vodič, střední vodič a ochranný vodič. Jak je poznat?
Toto rozdělení vodičů se používá v dnes nejčastějších elektrických sítích TN-S, respektivě druhé části sítě TN-C-S. V dříve používané síti TN-C nebo první části sítě TN-C-S chybí modrý vodič, střední a ochranný vodič jsou spojeny do jednoho s onačením PEN. Spotřebič se vždy připojuje nejméně na fázový a střední vodič. Pokud má navíc spotřebič kovové části, obvykle se připojuje i ochranný vodič na svorku uzemnění. Proto jsou běžné zásuvky 230V připojovány na tři vodiče. Třífázové přístroje, jako míchačka či cirkulárka se připojují obdobně, na tři fázové vodiče, střední a ochranný vodič.
Vyberte si v sortimentu kabelů a vodičů.
Kabely s oranžovým pláštěm, nejčastěji silové 1-CXKH-R a ethernetové SXKD LSOHFR, jsou oheň retardující bezhalogenové kabely. V případě požáru uvolní jen malé množství tepla a kouře a tím zpomalují šíření požáru. Splňují normu ČSN EN 50575 (CPR) platnou v Evropské unii a jsou kasifikovány dle třídy reakce na oheň: B2ca (případně horší Cca) s doplňkem o kouři, hořících kapkách a kyselosti s1,d0,a1 nebo s1,d1,a1. Tyto kabely nejsou zkoušeny na funkčnost při požáru, ale při hoření neohrozí blízké systémy se zachováním funkčnosti při požáru. Instalují se do protipožárních příček a veřejných prostor, serverových center, pro rozvody silové jednofázové, třífázové nebo datové internetové a sdělovací.
Kabely s hnědým pláštěm, obvykle silové 1-CXKH-V a sdělovací JXFE-V, jsou také oheň retardující bezhalogenové kabely s požární třídou B2ca, navíc si zachovávají funkčnost při požáru dle normy ČSN EN 73 0895. Poznáte je podle klasifikace třídy funkčnosti kabelových tras Px-R nebo PHx-R, kde x je počet minut v podmínkách požáru. Například P90-R jsou zkoušeny na funkčnost minimálně 90 minut a dosažení teploty 945°C při normové teplotní křivce (rostoucí až k teplotě tavení mědi 1085°C), P(750)90-R jsou zkoušeny na funkčnost minimálně 90 minut při zvolené konstantní teplotě 750°C. Instalují se do protipožárních bezpečnostních systémů, tunelů metra, pro nouzová osvětlení, bezpečnostní senzory a obecně systémy se zachováním funkčnosti při požáru.
Vyberte si v sortimentu nehořlavých kabelů.
Domovní elektrické zásuvky mají v různých zemích různé tvary. Záleží na normě, kterou se daná země řídí. Můžete se setkat s těmito nejčastějšími typy zásuvek:
Typů je celá řada. Abyste ušetřili své nervy a čas, doporučujeme si pořídit některý z univerzálních adaptérů, například z řady PowerCube. Vedle rozdílů tvaru zásuvek se můžete v cizině setkat i s jinou hladinou napětí.
Vyberte si v sortimentu zásuvek a vypínačů.
V České republice je hladina střídavého napětí domovních zásuvek 230 V / 50 Hz s tolerancí ±10%. Veškeré kvalitní zásuvky jsou dimenzovány na maximální hodnotu 250 V. Ještě v devadesátých letech jsme ale používali napětí 220 V. Napětí se liší podle počtu fází. Pro jednofázové zásuvky je stanoveno pracovní napětí zmíněných 230 V (maximální 250 V), pro třífázové zásuvky je to 400 V (maximální 480 V). Třífázové zásuvky najdeme na stavbě, obvykle míchačka, nebo v garáži, třeba u nabíječky elektromobilů. Výhodou používání vyššího napětí jsou nižší ztráty energie v rozvodné síti a nižší náklady na kabely a vodiče. Zajímavé je, že každá země používá z historických důvodů jiné napětí. Proto probíhají, již sto let, snahy o sjednocení hladin napětí. Myslete na to při výjezdu do ciziny, možná budete potřebovat adaptér s měničem napětí. Nejčastější hladiny napětí jsou 120, 220 či 230 V a frekvence 50 nebo 60 Hz. V Evropě se setkáte s napětím mezi 110 a 230 V. Světově nejnižší hladinu napětí má třeba Japonsko se 100 V a nejvyšší napětí 240 V používá Austrálie.
Vyberte si v sortimentu zásuvek a vypínačů.
Jde o napěťové stupně pro rozdělení hladin napětí do tříd. Měří se sdružené napětí mezi vodiči. V ČR se používají třídy:
Dále se můžete setkat s označením napětí SELV. Jde o obvod či soustavu malého napětí bez uzemnění (spolehlivě elektricky limitované). PELV je potom obvod malého napětí s uzemněním (pracovně elektricky limitované).
Vyberte si v sortimentu vypínačů a zásuvek.
Žádný. Jde o odlišné značení stejného řazení zásuvek 250V se dvěma póly (zdířkami) a jedním kolíkem s ochrannou (zemnící) funkcí. Starší, ale stále používané, řazení 2P+PE by mohlo být v budoucnu nahrazeno označením 2P+T. Dnes lze obě verze značení zásuvek najít u předních výrobců ABB, Schneider Electric nebo Legrand.
Vyberte si v sortimentu zásuvek a vypínačů.
Požární odolnost EI je mezinárodně používaná klasifikace požárně dělící konstrukce a nosné konstrukce nezajišťující stabilitu objektu. Touto klasifikací se nově hodnotí nejen stavební konstrukce ale i požárně odolný úložný elektromateriál. Existuje mnoho mezinárodně posuzovaných vlastností požární odolnosti, z nichž se u elektromateriálu nejčastěji hodnotí kritérium celistvosti "E" (integrity) a izolační schopnost "I" (insulation). Značí se EI x, kde x je počet minut v podmínkách požáru při splnění celistvosti a izolace. Kritérium celistvosti E hodnotí v materiálu trhliny, otvory, vznícení přiložené bavlny a hoření na neexponované straně. Izolační schopnost I hodnotí růst teploty na neohřívaném povrchu. Požární odolnost stanovuje norma ČSN 73 0821 ed.2 a klasifikaci výsledků zkoušky do tříd EI a dalších norma ČSN EN 13501-2. Používané třídy jsou od EI 10 do EI 360.
Zkoušku požární odolnosti EI mají požárně odolné instalační krabice Kopos do dělících příček ze sádrokartonu a pórobetonu. Například protipožární přístrojové krabice KPZ splňují požární odolnost EI 90 nebo EI 120. To znamená celistvost a izolaci v požáru po dobu 120 minut. Díky tomu efektivně zabraňují šíření požáru z jedné místnosti do druhé.
Vyberte si v sortimentu protipožárních krabic Kopos.
Jde o klasifikaci materiálů a výrobků podle toho, jak reagují na oheň. Existuje 7 tříd reakce na oheň a výrobek získává certifikát s udanou třídou na základě příslušných zkoušek za normovaných podmínek.
Úložný materiál Kopos má zpravidla třídu reakce na oheň A1 (někdy psáno rozsahem A1–F). Vypínače a zásuvky lze instalovat obvykle na podklady s třídou reakce na oheň B – E. Při instalaci těchto přístrojů nebo svorkovnice do instalační krabice je tedy splněna požární bezpečnost. Úplnou charakteristiku reakce na oheň doplňuje doplňková klasifikace hodnotící vývin kouře (Smoke), odletující hořící částečky (Droplets) a elektrickou vodivost a kyselost (Acidity). Za písmenem vlastnosti následuje číslice:
Vyberte si v sortimentu úložného materiálu.
Do normálně hořlavých podkladů a na ně je možné instalovat většinu vypínačů, zásuvek a instalačních přístrojů neobsahující hořlavé materiály, jako dřevo. Přední výrobci ABB, Schneider Electric, Legrand nebo Kopos poskytují informace o svých produktech splňujících normy ČSN 33 2312 ed.2, ČSN EN 60669-1 ed.2 pro vypínače nebo IEC 60884-1 pro zásuvky 250V. Dle normy se provádí zkouška žhavou smyčkou pro zjištění odolnosti materiálu proti nadměrnému teplu, hoření a plazivým proudům. Norma ČSN 33 2312 ed.2 dovoluje instalovat do normálně hořlavých látek a na ně domovní elektrické přístroje, krabicové rozvodky a krabice s elektrickými přístroji pracujícími s proudem do 16 A a napětím do 400 V.
Produkty ABB pro montáž do hořlavých podkladů (s třídou reakce na oheň B až E) při použití příslušné elektroinstalační krabice (s odolností do 850°C) jsou:
Produkty Schneider Electric pro montáž do hořlavých podkladů:
Izolační materiál a instalační krabice musí dle normy ČSN EN 60670-1 v normálně hořlavém prostředí splňovat zkoušku žhavou smyčkou o teplotě 850°C. To splňují krabice Kopos přístrojové, rozvodné, odbočné, lištové a další. Co jsou normálně hořlavé látky a podklady? Normálně hořlavé látky definuje norma ČSN EN 60598-1 ed.6 takto: materiál s minimální zápalnou teplotou 200°C, který se při této teplotě nedeformuje nebo neměkne. Příkladem je dřevo a materiály na bázi dřeva s tloušťkou větší než 2 mm. Z toho plyne, že ve většině případů se nemusíme nijak omezovat při instalaci vypínačů a zásuvek do normálně hořlavých podkladů a na ně. Pokud přeci jen potřebujete instalovat přístroj nesplňující výše uvedené normy v požadované třídě hořlavosti, lze to vyřešit použitím nehořlavé izolační podložky.
Vyberte si v sortimentu úložného materiálu a vypínače a zásuvky.
Do dřevěných podkladů je nejlepší přístrojová krabice KOPOS KI 68 L/1. Tato krabice má hladké stěny, usnadňující instalaci do masivního dřeva. Nebo můžete použít kterékoliv žluté elektroinstalační krabice KOPOS do dutých stěn. Z hlediska nebezpečí hořlavosti dřeva není třeba žádné speciální krabice. Prakticky všechny elektroinstalační krabice KOPOS splňují normy instalace do lehce hořlavých stavebních hmot, kam spadá i dřevěná deska a dřevěný masiv. Splňují třídu reakce na oheň podkladového materiálu A1 – E,F (podle ČSN EN 13501-1), které odpovídá stupeň hořlavosti A – C3 (dle dříve platné normy ČSN 73 0862). Při povrchové montáži na dřevěný podklad je doporučeno použít nehořlavou tepelně izolační podložku.
Vyberte si v sortimentu krabic do dutých stěn.
Rozdíl je ve tvaru závitu a montážním otvoru kabelových vývodek a průchodek. Závity PG a M nejsou kompatibilní a výběr obvykle záleží na závitu vývodu rozvaděče nebo rozvodné krabice či jen preferenci elektrikáře. Závit PG nabízí více rozměrů, závit metrický M je tradičně u vývodů krabic elektromotorů.
Rozměrová řada vývodek se závitem PG a potřebný průměr otvoru pro montáž:
PG7 ø13mm, PG9 ø16mm, PG11 ø19mm, PG13,5 ø21mm, PG16 ø23mm, PG21 ø29mm, PG29 ø37,5mm, PG36 ø47,5mm, PG42 ø54,5mm, PG48 ø60mm.
Rozměrová řada vývodek se závitem M a potřebný průměr otvoru pro montáž:
M12x1,5 ø12mm, M16x1,5 ø16mm, M20x1,5 ø20mm, M25x1,5 ø25mm, M32x1,5 ø32mm, M40x1,5 ø40mm, M50x1,5 ø50mm, M63x1,5 ø63mm.
Vyberte si v sortimentu rozvaděče a rozvodnice.
Jde o rozvaděče pro FV instalace, či instalace PVA (photovoltaic assembly), které nalezneme v každé fotovoltaické elektrárně (FVE). Tyto rozvaděče nově definuje norma ČSN EN 61439-2 ed.3. Od běžného domovního rozvaděče se liší PVA rozvaděče následujícími požadavky a charakteristikami:
Z toho plyne, že PVA rozvaděče musí splňovat přísnější požadavky na bezpečnost, zejména: vyšší stupeň krytí, dvojitou izolaci, UV stabilitu, mechanickou odolnost, samozhášivost.
Vyberte si v sortimentu FV rozvaděčů a komponentů pro instalaci fotovoltaických systémů.
Již déle než sto let využívá lidstvo střídavý i stejnosměrný elektrický proud pro různé aplikace v elektrotechnice. U střídavého proudu, značeného AC "⏦", se v průběhu jedné časové periody mění směr i velikost proudu, zpravidla se sinusovým průběhem. Mění se tedy polarita, v používaných rozvodných sítích s frekvencí 50 nebo 60 Hz. U stejnosměrného proudu, značeného DC "⎓", zůstává směr proudu stále stejný a v ideálním případě i konstantní velikost. Oba typy proudů tečou jen skrz uzavřený elektrický obvod a proto potřebují vždy dva vodiče. Pozor: někdy může být vodičem i vlhká půda, vzduch, jezero, zuhelnatělá izolace nebo lidské tělo. Značení vodičů v obvodu se střídavým proudem je fázový "L" a nulový "N" vodič, u stejnosměrného proudu je to červený "+" a černý "-" vodič. Rozdíl střídavého a stejnosměrného proudu se nejvíce projevuje ve výkonu a tepelných účincích, jak na elektrických zařízeních a tepelných ztrátách vedení, tak i nebezpečných účincích na živé organismy.
Dnes používáme střídavý proud v elektrické infrastruktuře, od elektráren až k domovní elektroinstalaci a pro napájení všech spotřebičů do zásuvky 230 V. Stejnosměrný proud používáme v elektronice a všude, kde se nabíjí akumulátory, od přenosné elektroniky až po fotovoltaiku a elektromobilitu. V přírodě se vyskytuje častěji stejnosměrný proud, například v blesku nebo geomagnetickém poli. Ale i geomagnetické pole Země se přepóluje řádově jednou za desítky až stovky tisíc let. Bezpečnost elektroinstalací žádá striktní oddělení střídavého a stejnosměrného obvodu. To není možné v DC/AC měničích a PVA rozvaděčích ve FVE systémech a nabíjecích stanicích elektromobilů. Proto se v poslední době vyvíjejí nové a bezpečnější jistící přístroje a protipožární ochrana právě do těchto aplikací.
Vyberte si v sortimentu FV rozvaděčů a komponentů pro instalaci fotovoltaických systémů.
V zemědělství, dřevostavbách a rodinných domech s fotovoltaikou či nabíječkami elektromobilů a elektrokoloběžek dochází k požárům. Prevencí proti nebezpečí požáru je samozřejmě bezpečná elektroinstalace s příslušným jištěním a ochranou. Na prvním místě je bezpečné uložení kabelů, odborně navržený a funkční hromosvod s uzemněním a svodičem bleskových proudů. Dále výběr správných jistících přístrojů: Proudový chránič snižuje riziko požáru, avšak dnes nejúčinnější ochrana proti požáru je oblouková ochrana AFDD nebo AFDD+. Ta detekuje i elektrický oblouk, který nemusí detekovat proudový chránič.
Vyberte si v sortimentu proudových chráničů a obloukových ochran.
Proudový chránič je elektrické zařízení s funkcí proudové ochrany, který pomocí součtového transformátoru neustále porovnává proudy tekoucí fázovým a nulovým vodičem. Proto se, na rozdíl od jističe, do proudového chrániče připojuje fázový i nulový vodič. V případě detekce rozdílu proudů (následkem uniknutí reziduálního proudu), chráníč rozpojí obvod. Tento stav se nazývá vybavení chrániče. Vznik reziduálních proudů může být způsoben uniknutím proudu mimo obvod ale i běžným provozem elektrických zařízení. Ta generují různé reziduální proudy, které se vrací do obvodu. Proudový chránič tedy musí být dostatečně citlivý aby okamžitě rozeznal nebezpečnou situaci a zároveň dost odolný vůči běžným reziduálním proudům od spotřebičů. Bohužel, součtový transformátor v chrániči reaguje různě na různé průběhy a frekvence reziduálního proudu. Každý proudový chránič je proto citlivý jen na specifické reziduální proudy a podle toho se musí vybírat. Výběr chrániče v praxi záleží na zařízeních a spotřebičích, která budou v okruhu s chráničem. Podle citlivosti na typ reziduálního proudu a jeho průběhu se dělí proudové chrániče na typy AC, A, F, B a další.
Vyberte si v sortimentu proudových chráničů.
Výběr proudového chrániče záleží na typu možných reziduálních proudů od každého zařízení a spotřebiče v elektrickém okruhu. Reziduální proudy generované různými zařízeními se často liší velikostí, průběhem a frekvencí. Každý proudový chránič je citlivý pouze na určitý typ reziduálních proudů. Nejčastější typy proudových chráničů podle typu reziduálních proudů:
Vyberte si v sortimentu proudových chráničů.
Dodržujte následující pravidla:
Vyberte si v sortimentu jističů.
Dodržujte následující pravidla:
Vyberte si v sortimentu proudových chráničů.
Od roku 2019 je dle normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 3 povinné vybavit proudovým chráničem každý přístupný okruh (elektrické zásuvky) v nové či nově rekonstruované elektroinstalaci. Netýká se to tedy jen koupelen, ale obecně všech obytných či pracovních prostor, včetně nabíjecích stanic elektromobilů. Výjimku tvoří některé speciální případy. Dále je nutné použít jeden proudový chránič na každý světelný obvod zvlášť. Proudový chránič je doporučeno použít také zejména u všech vodních čerpadel, ve fotovoltaice, nabíječkách elektrokoloběžek a elektrokol a také v zemědělství.
Vyberte si v sortimentu proudových chráničů.
Obsluhovat jistič může laik. Jeho instalaci a výměnu ale svěřte elektrikáři či kvalifikované osobě.
Vyberte si v sortimentu jističů.
Správná funkce proudových chráničů, jističochráničů a obloukových ochran se musí pravidelně testovat. Interval testování předepisuje výrobce nebo místní provozní předpis. Kvalitní výrobci jako EATON a ABB udávají interval jednou za 6 měsíců. Pravidelné testování je povinností provozovatele zařízení! Pro vyšší bezpečnost může být interval i jednou měsíčně, naopak v nepřetržitém provozu v průmyslu se testuje obcykle při odstávce jednou ročně. Testování správné funkce vybavení se týká všech přístrojů s proudovou ochranou, ty jsou vybaveny viditelným testovacím tlačítkem a indikací stavu. Samotný test se provádí stisknutím testovacího tlačítka proudového chrániče označeným "T" nebo "Test". Při správné funkci dojde k vybavení chrániče a odpojení obvodu. Chránič se poté nahodí zpět.
Vyberte si v sortimentu proudových chráničů a obloukových ochran.
Energetická účinnost svítidla nebo světelná účinnost či efektivnost svítidla je údaj v jednotkách lm/W (lumeny na watt). Tento údaj nejlépe vystihuje energetickou úspornost provozu LED svítidel. Vypočítá se snadno, jako podíl světelného toku svítidla v lumenech ku jeho příkonu ve wattech. Vyšší hodnoty účinnosti znamenají úspornější svítidlo, protože se zvyšuje produkce světla při snížení elektrické spotřeby. Svítidla s difuzorem mohou udávat dva světelné toky: světelný tok světelného zdroje (LED modulu, LED trubice, LED žárovky) a výsledný světelný tok, který je snížen o úbytek světla při průchodu difuzorem. Pro výpočet energetické účinnosti je přesnější použít světelný tok světelného zdroje (vyšší hodnotu).
Vyberte si v sortimentu průmyslových svítidel a světelných zdrojů.
Indukční nebo induktivní zátěž je označení druhu spotřebičů z hlediska zdánlivého příkonu a fázového posunu napětí vůči proudu. Do induktivní zátěže spadá cívka, tlumivka v zářivce, transformátor s vinutím i asynchronní motory. Tato induktivní zátěž způsobuje při sepnutí přepěťovou špičku, která může být nebezpečná pro relé a stmívače osvětlení. Protože vyšší napětí zvýší i výkon.
Proto, jestli vybíráte stmívač k induktivní zátěži, ujistěte se, že celkový příkon této zátěže není vyšší než maximální spínaný výkon uvedený u stmívač pro induktivní zátěž. Kontakty relé a stykačů pro induktivní zátěž se značí AC3.
Vyberte si v sortimentu stmívačů a osvětlení.
Kapacitní zátěž je označení druhu spotřebičů z hlediska zdánlivého příkonu a fázového posunu napětí vůči proudu. Do kapacitní zátěže spadá kondenzátor, halogenové žárovky, průmyslové žárovky, LED žárovky, spínané zdroje, LED driver i synchronní motory. Tato kapacitní zátěž způsobuje při sepnutí proudovou špičku, která může být nebezpečná pro relé a stmívače osvětlení. Vyšší proud zvýší i výkon.
Proto, jestli vybíráte stmívač ke kapacitní zátěži, ujistěte se, že celkový příkon této zátěže není vyšší než maximální spínaný výkon uvedený u stmívač pro kapacitní zátěž. Kontakty relé a stykačů pro kapacitní zátěž jsou označeny AC5.
Vyberte si v sortimentu stmívačů a osvětlení.
Odporová zátěž je označení druhu spotřebičů z hlediska zdánlivého příkonu a fázového posunu napětí vůči proudu. Jde o ideální zátěž bez nebezpečných špiček napětí a proudu. Vznikne, když se vzájemně vyruší účinky kapacitní a induktivní zátěže. Příkladem je topná spirála, částečně i žárovka.
Kontakty relé a stykačů pro odporovou zátěž (např. bojler, přímotop) jsou označeny AC1.
Vyberte si v sortimentu stykačů a relé.
Účiník Pf je poměr činného výkonu k celkovému zdánlivému výkonu spotřebiče. Často se uvádí u kvalitních svítidel a světelných zdrojů. Hodnoty účiníku se u svítidel pohybují obvykle mezi 0,90 až 0,99. Čím vyšší hodnota, tím více se spotřebič blíží ideální odporové zátěži. To má vliv i na stmívač svítidla a spínací prvky, relé, stykače nebo pojistky. Platí, že vyšší hodnota účiníku svítidla prodlužuje životnost stmívače zapojeného před toto svítidlo.
Vyberte si v sortimentu osvětlení.
Výkon i příkon je fyzikálně stejná veličina s jednotkou W (watt), liší se však významem v praxi. Pro každé elektrické zařízení má smysl mluvit o (vstupním) příkonu a (výstupním) výkonu. Stručně platí, že celková spotřeba je příkon a užitečný výstup je výkon. Poměr výkon ku příkonu vyjadřuje obecně účinnost či efektivnost.
Příklad relé: relé či stmívač má svoji vlastní spotřebu, to je příkon. Kontakty na jeho výstupu spínají připojený spotřebič, například svítidlo nebo elektromotor. Spínaný výkon relé určuje maximální příkon spínaného spotřebiče.
Příklad svítidlo: svítidlo má určitou spotřebu, tedy příkon. Vyzařované světlo tvoří světelný výkon (vyjádřený jako světelný tok v lumenech). Svítidlo se ale zahřívá a toto teplo tvoří odpadní část výstupního výkonu. Proto je světelný výkon trochu nižší než příkon.
Vyberte si v sortimentu osvětlení.