Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Jak zapojit zásuvku 230V

Profesionální návod krok za krokem k nejčastějšímu zapojení i zaslepení elektrické zásuvky 230 V s řazením 2P+PE a s bezšroubovými svorkami. Včetně postupu k zapojení na dva vodiče a vícenásobné zásuvky. Mějte elektroinstalaci v malíku, protože tyto zásuvky naleznete ve všech domácnostech.

Příprava

Než začneme instalovat zásuvku 230V, měli bychom mít již upevněnou instalační krabici ve zdi a tři vodiče vyvedené ven. Samozřejmostí je vypnutý jistič a případně otestování vodičů fázovou zkoušečkou. Vodiče musí mít pevné měděné jádro, barvy izolace hnědá, modrá, zelenožlutá a délku zhruba 15 cm pro pohodlné připojení. U zásuvky v průběžném zapojení bývá vyvedeno ze zdi 6 vodičů, vždy dva vodiče stejné barvy se připojují do jednoho pólu zásuvky. Proto mají kvalitní zásuvky svorky se dvěma vstupy.

Budete potřebovat nářadí a materiál: šroubovák křížový i plochý, dva šroubky vhodné do instalační krabice, nůž nebo odizolovač a menší vodováhu.

 

Postup jak zapojit zásuvku 230V s bezšroubovými svorkami

Pomocí odizolovače nebo nože odizolujte konce vodičů 10 až 14 mm (dle vyznačení na zásuvce). Holý konec vodiče by měl být rovný.

Zastrčte vodiče do bezšroubových svorek zásuvky až nadoraz, dle obrázku. Hnědý do L, zelenožlutý do uzemnění PE, modrý do N.

Pomocí šroubováku ohněte všechny vodiče do tvaru vlny tak, aby se vodiče snadno poskládali dovnitř krabice.

Přitlačte zásuvku do krabice a připevněte dvěma šroubky ke krabici. Před dotažením vyrovnejte zásuvku pomocí vodováhy.

Nacvakněte a přišroubujte designový kryt a rámeček zásuvky.

Hotovo. Stačí zapnout jistič a můžete zásuvku používat.

Pro tento návod jsme použili zásuvku řady ABB Zoni. Jiné designové řady a výrobci se mohou mírně lišit v kompletaci jednotlivých částí.

 

Postup jak odpojit zásuvku 230V s bezšroubovými svorkami

K odpojení a zaslepení zásuvky budete potřebovat nářadí a materiál: šroubovák křížový i plochý, štípací kleště a tři jednoduché WAGO svorky pro vodiče průřezu 2,5 mm², doporučujeme WAGO 2273-202 nebo páčkové WAGO 221-412. Případně také menší vodováhu a dva šroubky vhodné do instalační krabice. (Montážních šroubků není nikdy dost.)

  1. Vypněte jistič. Pro bezpečnost ještě ověřte fázovou zkoušečkou, že do zásuvky neteče elektrický proud.
  2. Sundejte rámeček a kryt zásuvky.
  3. Odšroubujte přístroj zásuvky z instalační krabice.
  4. Silně stiskněte páčku bezšroubové svorky a otáčivými pohyby jemně vytáhněte vodič ze svorky.

 

Postup jak zaslepit zásuvku 230V (po odpojení zásuvky)

Návod pro zabezpečení nezapojených vodičů a připevnění designové záslepky s rámečkem.

  1. Pokud je třeba, zkraťte štípacími kleštěmi konce vodičů na 11 mm, dle WAGO svorky. Na konce vodičů nasuňte WAGO svorky pro ochranu před zkratem a úrazem el.proudem. (Holý drát nestačí omotat izolační páskou!)
  2. Poskládejte vodiče zpět do krabice.
  3. Přišroubujte záslepku ke krabici pomocí dvou šroubků (případně i vyrovnejte vodováhou)
  4. Nacvakněte zaslepovací kryt a rámeček.

Hotovo. Můžete opět zapnout jistič. Pro tento návod jsme použili zaslepovací kryt řady ABB Zoni. Jiné designové řady a výrobci se mohou mírně lišit v kompletaci jednotlivých částí. 


Poznámka: Mějte na paměti, že zásahy do elektroinstalace smí provádět pouze kvalifikovaná osoba – elektrikář.

Ve staré elektroinstalaci se můžeme setkat s nutností zapojit zásuvku 230V na dva vodiče, hnědý a modrý či černý a zelenožlutý. V takovém případě propojíme (tzv. proklemujeme) krátkým drátkem stejného průřezu a zelenožluté izolace svorku PE se svorkou N. Dva vodiče ze zdi připojíme do příslušných svorek, buď L a N nebo L a PE. Zbytek postupu je obdobný jako u zapojení zásuvky na tři vodiče. Pokud jsou vodiče hliníkové, použijeme zásuvky se šroubovými svorkami.


Už víte jak zapojit i zaslepit zásuvku! Podívejte se na široký výběr designů zásuvek značek ABB, Legrand a Schneider Electric.

CHCI ZÁSUVKU


Podívejte se také na postup jak zapojit zásuvku 380V.