Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Převratný robot YuMi® určuje nové standardy kolaborativní robotiky již pět let

Také robotika nás zajímá. Společnost ABB oslavuje velký úspěch svého malého kolaborativního robota YuMi®.

Společnost ABB oslavuje velký úspěch svého malého kolaborativního robota YuMi®. Tento robot se dvěma pažemi slaví v letošním roce 2020 už páté narozeniny.

ABB, které dodává dlouhodobě našemu e-shopu iElektra.cz například zásuvky, nebo vypínače, uvedlo na trh robota YuMiho už v roce 2015 a to jako robota určeného pro montáž drobných součástek. Od té doby našel Yumi uplatnění v širokém spektru různých aplikací a průmyslových oborů.

YuMi je navržen tak, aby mohl pracovat v těsné blízkosti lidí. Základem je ergonomický design doplněný řadou bezpečnostních funkcí. Konstrukce robota je pevná a je vyrobená z hořčíkové slitiny, která je pokrytá pružným plastovým pláštěm zabaleným do měkkého polstrování. V rámci designu robota byly odstraněny veškeré části, kde hrozí jakékoliv riziko skřípnutí. Dále také byly začleněny prvky zajišťující pokročilé ovládání pohybu robota a detekci možných kolizí s různými objekty, nebo s pracovníky. Díky těmto bezpečnostním funkcí lze robota YuMiho instalovat na pracoviště do bezprostřední blízkosti lidské obsluhy.

Díky možnosti ohýbat své paže v sedmi osách a vysoké obratnosti se YuMi uplatnil v širokém spektru aplikací. A to od montáže elektronických, nebo jiných drobných součástek až po třídění bonbónů v továrnách na cukrovinky.

YuMi nepotřebuje objemné a nákladné ochranné prvky, nebo klece. Díky tomu zmizela fyzická a psychologická bariéra, která o té doby roboty oddělovaly od lidských kolegů. Klíčem k úspěchu robota YuMiho je přátelský design, velikost podobná člověku a pohyby napodobující pracovníka.


Video Robot YuMi slaví už páté narozeniny

Od uvedení na trh se robot YuMi stal stavebním kamenem širokého portfolia kolaborativních řešení jednotky ABB Robotika a automatizace. Společnost ABB využívá model robota YuMiho ve svých továrnách, dále také například pomáhá testovat odolnost bankomatů švýcarského dodavatele platebních softwarů, společnosti Abrantix AG. V posledních letech se robot YuMi začíná také uplatňovat ve zdravotnictví a ve farmaceutických společnostech.

Robot má ale také ohlas mimo oblast svého působení. Mezi jeho významné okamžiky patří setkání s Angelou Merkelovou, Barackem Obamou a Nareshem Modi na veletrhu v Hannoveru v roce 2015, role dirigenta při koncertu Andrea Bocelliho, nebo servírování kávy zákazníkům ve známých obchodních domech po celém světě.