Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Protipožární krabice do sádrokartonu ve 4 velikostech

Rekonstrukce interiérů jsou díky sádrokartonu velmi jednoduché a oblíbené. V prostorách se zvýšenou bezpečností, například kanceláře, veřejné prostory, školy a další, je na místě položit si otázku o požární bezpečnosti. Jistě, lze vybrat speciální protipožární sádrokartonové desky. Nicméně požární odolnost hodnotí celou nosnou konstrukci, včetně podlahy, stropu, podhledu, ocelových profilů, použitého tmelu a elektromateriálu. Požár by neměl mít šanci projít skrz stěnu. A proto přichází výrobce KOPOS s ucelenou řadou požárně odolných přístrojových krabic KPZ 68 do dutých stěn, které zabraňují šíření požáru. Jak?

Před několika lety se objevila první zapěňující protipožární krabici KPZ-1_PO, která hned získala ocenění Zlatý plamen. To byla předzvěst nové generace instalačních krabic od KOPOSu. V roce 2024 totiž přichází přední český výrobce elektromateriálu KOPOS s kompletní řadou požárně odolných krabic KPZ 68 do dutých stěn. V čem jsou nejlepší a jak vyhovují moderním nárokům elektroinstalace?

 

Nejlepší výhody krabic KPZ 68

Vedle požární odolnosti asi nejvíce potěší výběr hned ze čtyř velikostí a inovace zrychlující montáž. Koncové uživatele zaujme zvukotěsnost krabic, zvyšující zvukovou izolaci celé duté stěny. A co další výhody?

  • Určené do požárně dělících příček s odolností EI 90
  • Materiál zpěňující, bezhalogenový, samozhášivý do 30s
  • 4 velikosti: jednonásobná až trojnásobná i hluboká
  • Vhodné pro všechny vypínače a zásuvky
  • Zvyšují zvukotěsnost stěn do 69 dB
  • Elastické prostupy kabelů zachovávají krytí IP30
  • Rychlá montáž se šrouby s dvouchodým závitem
  • Plastové patky a šroubky součástí krabice

 

Velikosti přístrojových krabic KPZ 68 jednoduchá, dvojitá i trojnásobná mají standardní rozměry, stejné jako běžné přístrojové krabice 68. S vnitřní montážní hloubkou 45 nebo 50 mm poskytují dostatek prostoru pro většinu přístrojů: vypínače, zásuvky, termostaty, USB nabíječky a další ovladače. Standardní rozteč přístrojových šroubů 60 mm a průměr 73 mm dovoluje montáž dvojzásuvek. U vícenásobných krabic je rozteč upevnění přístrojů 71 mm. To znamená, že krabice KPZ 68 zaručují bezproblémovou montáž všech přístrojů až do trojnásobných rámečků.

Pokud by standardní hloubka nestačila, můžete použít hlubokou jednonásobnou přístrojovou krabici KPZ 68 s vnitřní montážní hloubkou 60 mm. To se hodí například při instalaci časového relé (časovače) pod vypínač nebo zásuvky s přepěťovou ochranou, případně i výkonnějších USB nabíječek. Větší vnitřní prostor zamezuje přehřívání přístroje.

Kde lze použít krabice KPZ 68 ?

Krabice KPZ 68 jsou určeny do sádrokartonových a pórobetonových dutých stěn. Splňují požární odolnost EI 90. Díky tomu nesnižují požární odolnost protipožární sádrokartonové desky s třídou reakce na oheň A1-s1,d0. Lze je instalovat do požárně dělící příčky a osadit běžnými vypínači a zásuvkami až v trojnásobném rámečku a s běžnými kabely CYKY.

 

Jak zabránit šíření požáru?

Při vypuknutí požáru v jedné místnosti je zásadní aby se oheň nešířil dál, do dalších místností do doby, než bude uhašen. Z toho důvodu je použití požárně dělících příček, stropů, protipožárních dveří a větracích průduch klíčové a může pomoci zachránit životy nebo snížit škodu na majetku i zachránit statiku budovy. Používají se materiály, které zpomalí hoření a poskytnou hasičům více času. Samozřejmostí by měl být bezhalogenový elektromateriál, který razantně snižuje riziko otravy kouřem a udušení.  Proto se provádějí zkoušky požární odolnosti na stavební materiály i elektroinstalační materiál.

Elektroinstalace vypínačů, zásuvek a dalších ovladačů na požárně dělící příčky zvyšuje riziko šíření požáru, protože jde o otvor ve stěně, navíc s kabely vedoucími od přístrojů do prostor dutých stěn a podhledů. Přístroje ani izolace kabelů není zpravidla nehořlavá. Co s tím? Řešením je instalovat přístroj do zpěňující krabice KPZ. Tyto krabice jsou vyrobeny z bezhalogenového plastu se samozhášivostí do 30s. Navíc je vně krabice, nebo i dovnitř, přidána zpěňující (černá) vrstva. Ta v podmínkách požáru prudce zvýší svůj objem a "zapění" krabici. Tím naprosto utěsní každou mezírku, kudy by mohl proudit vzduch a šířit se požár. Přístroje, vnitřek krabice a izolace kabelů se spálí či rozteče, ale požár se nebude šířit do duté stěny. Jak dlouho? Krabice KPZ byly zkoušeny na nejpřísnější požadavky požární odolnosti celistvost a (tepelnou) izolaci EI 90. To znamená, že si udržují celistvost a izolaci po 90 minut v podmínkách požáru. Požární odolnost EI je mezinárodně používaná klasifikace požárně dělící konstrukce a nosné konstrukce nezajišťující stabilitu objektu, kam spadá i požárně dělící příčka ze sádrokartonu.

Doporučujeme spolu s požárně odolnými krabicemi KPZ 68 vybavit elektrický obvod obloukovou ochranou AFDD+, která je dnes nejúčinnější ochranou proti vzniku požáru od elektrického oblouku. Jediný přístroj AFDD+ obsahuje obloukovou ochranu, proudový chránič a jistič.


Celou řadu požárně odolných krabic KPZ 68 a další protipožární sortiment pro systémy se zachováním funkčnosti při požáru najdete u nás.

CHCI PROTIPOŽÁRNÍ KRABICE


Ukázka montáže a funkce při požáru krabic Kopos KPZ 68


 

Zdroj: Kopos.cz