Rádi poradíme: 731 411 730online chat

ABB Swing - efektivní řešení panelákových rekonstrukcí

ABB Swing jsou vypínače a zásuvky pro levné řešení panelákových rekonstrukcí. Objevte jednoduchý a elegantní tvar ABB Swing.

Řada ABB Swing byla představena na veletrhu Amper v roce 2005. Původní záměr bylo nahradit technologicky i vzhledově zastaralou řadu ABB Classic z počátku 90. let. Představa, že Swing zcela nahradí Classic se však nenaplnila, neboť Classic přežil dodnes a je stále oblíbený. Přesto si vypínače a zásuvky Swing našly své zákazníky a řadí se mezi oblíbené designové řady ABB. Úspěch přístrojů 3557 potvrzuje také ocenění „Česká kvalita“.

Představení řady Swing na pražském Amperu v roce 2005.

Řada ABB Swing byla speciálně vyvinuta pro rekonstrukce a úpravy v panelových domech. Velmi často se stává, že původní elektro rozvody jsou hliníkové. Přestože byly měděné rozvody oblíbené již před válkou, v důsledku rozhodnutí tehdejšího ÚV KSČ došlo k podstatnému omezení spotřeby mědi a její nahrazení hliníkem. Ačkoliv si tehdejší společnost uvědomovala problémy spojené s náhradou mědi, zejména s ohledem na její lepší technické vlastnosti, došlo k rozhodnutí zásadně upřednostnit v elektro rozvodech hlíník. Objevily se dokonce takové absurdity jako hliníkové prodlužovací kabely. Nicméně v nově budovaných panelových domech (od války bylo postaveno kolem 80 000 panelových domů s více než milionem bytů) byly instalovány hliníkové rozvody. Protože na hliníkové rozvody nelze instalovat bezšroubové vypínače a zásuvky, které jsou na vzestupu od jejich uvedení v roce 2003 - přišel výrobce ABB s řadou přístrojů 3557 speciálně vyvinutých pro rekonstrukce panelových domů. Ne náhodou mají vypínače a zásuvky Swing stejný rozměr 81x81 mm jako řada Classic, jejíž varianty byly několik posledních desetiletí osazovány do panelových domů.

Konstruktérem řady Swing je Ing. Milan Kozák, který při návrhu vycházel z řady Classic. Způsob konstrukce přístrojů je od jiných řad (např. Tango) odlišný, ale stejně kvalitní. Oproti řadě Classic má Swing nucený odtrh a má tak při kapacitní zátěži lepší odpojovací vlastnosti. Pro společnost ABB bylo zařazení vypínačů a zásuvek Swing spjato s modernizací a automatizací výroby. Byla nainstalována nová moderní linka a další linky pro automatickou výrobu následovaly v roce 2008.

 

Jaký je rozdíl mezi Swing a Swing L?

Dva roky po uvedení řady Swing představil výrobce ABB variantu rozšířených rámečků nazvanou Swing L. To dává odpověď na otázku, jaký je rozdíl mezi ABB Swing a ABB Swing L. Rozdíl je hlavně mezi šířkou a zakřivením rámečku.

Jednotlivé vypínače a zásuvky Swing a Swing L se od sebe neliší - dokonce se jedná o stejnou položku. Rozdíly mezi Swing a Swing L v jednotlivých položkých jsou dva - rámečky a dvojzásuvky. Rámečky ABB Swing mají značení 3901G, zatímco rámečky ABB Swing L mají značení 3901J. Kromě provedení rámečků je drobný rozdíl také v nabídce barevných variant rámečků - zatímco Swing má barvy: jasně bílá, krémová, béžová, světle šedá a hnědá, rámečky Swing L jsou ve variantě: jasně bílá, krémová, mocca, světle šedá a cihlová.

Další rozdíl mezi Swing a Swing L je v tom, že zatímco dvojzásuvky ABB Swing mají stejnou barvu rámečku a těla zásuvky, v případě dvojzásuvky ABB Swing L lze navíc vybrat barevnou kombinaci bílého vnitřku a barveného rámečku. Přehled těchto barevných dvojzásuvek je možné vidět v následující tabulce.

Rámečky ABB Swing a Swing L jsou určeny pro vodorovnou i svislou montáž. Vypínače a zásuvky ABB Swing a Swing L je možné instalovat na omítku - tento způsob montáže najde využití zejména v panelových domech. Více informací k montáži vypínače a zásuvky na zeď najdete na konci článku.

Mezi hlavní přednosti ABB Swing patří vestavná hloubka vypínače - pouhých 12 mm! Další výhodou je cena - Swing patří mezi levnější vypínače a zásuvky, zároveň však zaručuje určitou úroveň kvality. Nevýhodu lze spatřovat v omezené šíři přístrojových řešení. Oproti ostatním řadám má Swing pouze základní přístrojovou vybavenost - pro vypínače a zásuvky ABB Swing nejsou k dispozici např. digitální termostaty, vypínače s popisovým polem, sporákové kombinace, nebo zásuvky s USB nabíjením. Však také motto ABB k řadě Swing zní: "Když potřebujete rozsvítit a zhasnout". Konstrukce krytu vypínače Swing umožňuje rychlejší a jednodušší montáž bez použití přídržné desky.

ABB Swing vyniká především jednoduchým a decentním tvarem. Kontury Swing tvoří symetrická a mírně zakulacená plocha, která zabraňuje nadměrnému usazování prachu. Kryty přístrojů Swing jsou v lesklém provedení a běžné barevnosti. Inspiraci našlo ABB v barvách listí a hub. Mezi nejoblíbenější produkty Swing patří bílá dvojzásuvka ABB 5513J-C02357 B1.

Výhodou je menší instalační hloubka ABB Swing oproti ABB Tango.