Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Jak správně nainstalovat LED pásek?

Tento návod by Vám měl lépe pomoci při seznamování s využitím a instalací LED pásků. LED pásky znamenají nejen efektivní, ale i úsporné řešení osvětlení.

Tento návod by Vám měl lépe pomoci při seznamování s využitím a instalací LED pásků. LED pásky znamenají nejen efektivní, ale i úsporné řešení osvětlení.

 

Co je LED pásek?

LED pásek je samolepicí pásek, který je osazen řadou LED čipů. LED čipy jsou LED diody s uzpůsobenou konstrukcí, maximalizují svítivost a snižují spotřebu a tím i zahřívání. Díky své konstrukci je LED pásek velice ohebný a malý. Proto se dá nainstalovat i do prostorů, kam by se ostatní osvětlení dávno selhaly. Také zde naleznete i příslušenství k LED páskům, jako například různé konektory pro prodloužení.

U každého pásku uvádíme stupeň krytí IP.

Dříve jsme psali o tom jak vybrat LED pásek.

 

Jak stříhat LED pásek?

Jestliže potřebujeme LED pásek zkrátit, tak ho můžeme snadno v připravených místech rozdělit. Pro rozdělení LED pásku nám postačí například obyčejné nůžky. Minimální délka jednoho dílku pásku pro oddělení se pohybuje od 3 do 10-ti cm. Díky tomu získáme poměrně přesnou požadovanou délku. V předpřipravených místech, kde pásek dělíme jsou dvě měděné plošky, které slouží později pro napájení odstřižené části pásku.

 

Jak nalepím LED pásek?

V naší nabídce naleznete LED pásky s kvalitní lepící páskou, která velice dobře drží na hladkém a odmaštěném povrchu. Jednoduše stačí oddělit krycí pásek a pásek nalepit na Vámi připravený povrch.

Vždy doporučujeme přilepit LED pasek na hliníkový profil. Taková instalace vypadá o mnoho lépe a profesionálněji. Kovový podklad pak zajišťuje lepší chlazení pásku a tím i jeho delší životnost.

 

Jak připojit LED pásek ke zdroji?

Na každém dílku LED pásku jsou připraveny pájecí měděné plošky, na které je možné připájet pájkou vodiče. Napájení stačí připojit jen k prvnímu dílku a rozsvítí se celý pásek. Pájení však není bezpodmínečně nutné. Existuje i jednoduší varianta pro napojení LED pásků a to speciální konektory, které stačí pouze v místě kde jsou měděné plošky nacvaknout na LED pásek. Pokud ale i tak zvolíte pájený spoj nezapomeňte jej zaizolovat. Pro izolaci Vám postačí například lepící páska, nebo smršťovací bužírka.

 

Jaký je vhodný zdroj pro LED pásky?

Většina LED pásků je určena pro stejnosměrné napětí 12V. V naší nabídce můžete nalézt pásky i s jiným napájením. Informace o napájecím napětí je vždy uvedena v popisu konkrétního LED pásku, nebo přímo na jeho obalu. Jelikož je intenzita svitu LED umístěných na pásku závislá na protékajícím proudu, je vždy nutné použít napájecí zdroje se stabilizovaným výstupem. Pro venkovní instalace nebo koupelny volte napájecí zdroje voděodolné s větším krytím, kvůli vlhkosti a nečistotám, pro interiér pak postačí zdroje s nižším krytím.

 

LED pásky na iElektra

V našem sortimentu najdete LED pásky různých barev a výkonů a k nim propojovací konektory a napájecí zdroje. Navíc, všechny LED pásky lze odebírat v libovolné délce po 5 cm. Takže jste jen omezeni délkou celé cívky pásku, obvykle 30m.