Rádi poradíme: 731 411 730online chat

Kde všude se hodí kabel CYKY

V soutěži "Kabel roku" by jistě zvítězil CYKY kabel. Proč je nejlepším instalačním kabelem, jaké má přednosti a jaké nevýhody? Přečtěte si o tomto nejpoužívanějším elektroinstalačním kabelu, jeho variantách a použití. Pokusíme se odpovědět na vše, co vás zajímá. (AKTUALIZOVÁNO)

 

ObsahCo je CYKY?

Kabely CYKY jsou instalační silové kabely pro pevné uložení, rozvody domovní i průmyslové elektroinstalace. Díky tomu mají nejuniverzálnější použití. Pokud propojujete rozvaděč, instalační krabice, vypínače, zásuvky a osvětlení, jsou kabely CYKY nenahraditelné. Ideální řešení pro pevné uložení pod omítku, do podhledu, do chráničky v zemi, do betonu a do rozvaděčů. Všude, kde je třeba rozvést elektrickou energii nízkého napětí (50V až 1000V).

V našem sortimentu kabeláže nabízíme CYKY kabely prvotřídní značky NKT a dalších ověřených výrobců. Jejich výhodami je splnění veškerých norem, jádro z čisté mědi, kvalitní izolace a také rozlišení průřezu barevným pruhem na plášti. Pro vaší elektroinstalaci si vyberete kabely s počtem 2 až 12 vodičů a pruřezy od 1,5 do 70 mm². Dostatečně široký výběr pro většinu elektroinstalací.


5 důvodů proč je CYKY vítězem elektroinstalací

 1. Kabel CYKY je určen do interiéru i exteriéru, do země, do betonu, do lišty, žlabu a kanálu.
 2. Pro jednofázové a třífázové sítě nízkého napětí (do 1000V).
 3. Měděné plné jádro - kabel po vytvarování drží tvar.
 4. PVC plášť je odolný vůči UV záření a teplotám od -30 do +70 °C.
 5. Varianty s/bez ochranného vodiče PE, plochý kabel, bez halogenů, nehořlavý CYKY.

 

Co znamená zkratka CYKY ?

Kabely CYKY používají značení dle českých norem. Nepoužívají mezinárodní harmonizované značení.

 • C znamená měděné jádro,
 • Y znamená PVC materiál izolace vodičů,
 • K znamená plné jádro RE (drát),
 • Y znamená PVC materiál pláště.

 

Vrstvy kabelu CYKY

Připomínáme, že kabel je svazek více vodičů chráněn společným pláštěm. Kabel CYKY má tyto vrstvy:

 1. Jádro je plné měďěné kulaté (drát), RE, třída 1,
 2. Vodiče mají barevnou PVC izolaci,
 3. Vnitřní výplň,
 4. PVC plášť odolný vůči UV záření.

 

Proč je měď lepší než hliník?

Měď je ohebnější než hliník, neláme se, "neteče" pod účinky elektrického proudu. Měděné vodiče proto mohou mít menší průřez při zachování elektrické bezpečnosti. Také lze měděné vodiče (na rozdíl od hliníkových) propojovat bezšroubovými svorkami.

Pokud přeci jen hledáte hliníkové kabely, podívejte se na kabely AYKY. Tyto kabely mají, na rozdíl od CYKY, vodiče s hliníkovým jádrem, které jsou levnější ale potřebují pro stejný jmenovitý proud větší průřez. Používají se typicky jako silový přívodní kabel uložený v zemi.

 

Kam uložit kabel CYKY?

Pokud je kabel CYKY pevně uložen, lze ho použít takřka v kterémkoliv běžném prostředí. Pro venkovní uložení na vzduchu či v zemi je nutné kabel chránit pomocí trubek a chrániček, například UV odolné chráničky nebo zemního kanálu. Ve vnitřním prostředí máme více možností instalace kabelu: pod omítku, na omítku, do duté stěny, do podlahy, do podhledů a také do dřevostavby. Měděné vodiče v kabelu CYKY po vytvarování drží tvar. Díky tomu je lze je použít v rozvaděčích, kde vynikne jejich tvrdost. Naopak, kabel CYKY není vhodný pro volné položení a pohyblivý přívod. K těmto účelům lze použít kabely CYSY.

 

Uložení CYKY v interiéru

Na povrch, do stropního podhledu samotný kabel CYKY můžeme upevnit k podkladu jednoduše kabelovými příchytkami a zejména v podhledu, svazek kabelů upevníme sběrnými držáky.

V průmyslu, dílně a garáži se svazky kabelů CYKY nejčastěji ukládají do kabelových žlabů a kanálů kvůli snadné přístupnosti pro budoucí úpravu. Ke drátěnému žlabu se kabel připevní stahovacími pásky. Výhodou kanálů je variabilita, ochrana kabelů a možnost odstínit silové a datové svazky kabelů.


Do omítky či pod omítku novostavby je doporučeno uložit kabel do plastové trubky, tuhé nebo ohebné trubky s nízkou mechanickou odolností, tedy husí krk, ale není to nutné. Uložení v trubce vždy usnadní budoucí výměnu kabelu.

Na povrch, omítku je možné upevnit kabel bez sekání do zdi. Kabel na zdi lze elegantně schovat do lišty nebo kanálu, například do rohové lišty, podlahové lišty v kanceláři nebo parapetního kanálu v učebně. Pro uložení do nízké lišty můžete využít plochý kabel CYKYLo.


Do dřevostavby uložíme kabel CYKY na povrch stěny či krovu. Při správném chránění a dimenzování vodiče lze uložit CYKY bez chráničky přímo na hořlavý podklad s použitím lišty nebo příchytky kabelu.

Do betonu do chráničky (dvouvrstvé KOPOFLEX). Většinou jde o uložení kabelu do podlahy a zalití betonem.

 

Uložení CYKY v exteriéru


Do země do chráničky (ohebné červené KOPOFLEX nebo neohebné KOPODUR). Kabel se pokládá při teplotách nad 5°C (záleží na výrobci).

Volně na vzduchu chránička kabelu není nezbytná, pokud kabel není na přímém slunci a nehrozí mu mechanické či tepelné poškození (třeba od hlodavců).

 

Nejčastější použití kabelů CYKY

Kabely CYKY nejčastěji propojují rozvaděče, elektroinstalační krabice (odbočné, rozbočovací krabice), zásuvky a vypínače či osvětlení. Často se ukládají do stěn (dutých, cihlových, aj.), pod omítku, na stěnu, do země, nebo volně do stropních podhledů apod. Jsou vhodné do rozvodů domovní i průmyslové elektroinstalace.

Když si nejste jisti dimenzováním průřezu vodičů, použijte raději větší průřez. Silnější kabel je bezpečnější. Navíc, po letech se Vám investice vrátí v podobě nižších tepelných ztrát.

 • Domovní rozvody, zásuvkové okruhy: CYKY-J 3x2,5 obsahuje vodiče P-N-PE o průřezu 2,5mm2. Používají se pro jednofázové okruhy s úplnou ochranou, tedy univerzálně domovní rozvody. Např. rozvody k zásuvkám pro spotřebiče.
 • Domovní rozvody, světelné okruhy: CYKY-J 3x1,5 obsahuje vodiče P-N-PE o průřezu 1,5mm2. Používá se v okruhu s nižší proudovou zátěží např. k osvětlení a vypínačům. Průřez 1,5mm2 lze použít v okruhu jištěném max. 13A jističem.
 • Plochý kabel k vypínači s uložením do omítky: CYKYLo-O 3x1,5 obsahuje vodiče P-2N o průřezu 1,5mm2 v plochém provedení. Používá se k jednoduchému i dvojitému vypínači nebo osvětlení. Plochá varianta je vhodná pro instalaci do omítky a do lišt.
 • Ke třífázové zásuvce: CYKY-J 5x2,5 obsahuje vodiče 3P-N-PE o průřezu 2,5mm2. Používají se pro třífázové okruhy s úplnou ochranou.
 • Přípojka k rozvaděči: CYKY-J 5x4 obsahuje vodiče 3P-N-PE o průřezu 4mm2. Lze ho použít pro třífázové sítě s úplnou ochranou, např. k rozvaděči. Vždy se ale poraďte s odborníkem.


Kabely CYKY-J 3x2,5 a CYKY-J 3x1,5


Ploché kabely CYKYLo-O 3x1,5


Kabely CYKY-J 4x5


Nehořlavé kabely 1-CXKH-R


Kdy se CYKY nehodí?

CYKY je určen pouze pro pevné uložení, není tedy vhodný jako volný přívodní kabel. Pro tento účel můžete použít kabel CYSY. Kabely CYSY mají měděné laněné jádro, což je činí flexibilnější a jsou vhodnější pro uložení do lišty a kanálu na omítku.

Další omezení kabelů CYKY je nízké napětí NN, tj. rozsah 50V až 1000V. Elektrické napětí pod 50V se používá zejména pro přenos datových signálů. Naopak elektrické napětí nad 1kV (1000V) spadá do vysokého napětí, případně velmi vysokého napětí.

 

Varianty kabelu CYKY, nehořlavý kabel

 • CYKY s PE vodičem CYKY-J obsahují ochranný PE (zeleno-žlutý) vodič, který má zemnící funkci. Ostatní vodiče jsou zpravidla černé, šedé, hnědé nebo modré.
 • CYKY bez PE vodičem CYKY-O nemají zemnící PE vodič, obsahují vodiče zpravidla černé, šedé, hnědé nebo modré. Instalují se nejčastěji mezi vypínače a odbočné elektroinstalační krabice nebo k osvětlení.
 • Plochý CYKY CYKYLo mají vodiče uspořádány v řadě vedle sebe. Díky tomu jsou ploché a jednotlivé vodiče lze snadněji oddělit. S výhodou se použijí pro uložení do omítky nebo do lišty. Existují ve variantách CYKYLo-J a CYKYLo-O.
 • Nehořlavý a bezhalogenový CYKY běžné CYKY jsou odolné vůči UV záření a vůči šíření plamene dle ČSN en 50265–1;–2–1 (iec 60332-1). Pokud to nestačí, lze zvolit nehořlavé silové kabely 1-CXKH-R-J s izolací vodičů XLPE, bezhalogenovou a oheň nešířící výplní i pláštěm. Kabel při požáru neuvolňuje jedovaté halogeny a lépe odolává hoření. Používají se pro kritické elektrické okruhy a vyšší ochranu osob.

 

Časté dotazy FAQ

 • Je nutná chránička kabelů?
  Chránička kabelů (ohebná či neohebná trubka) není vždy nutná. Jedna z možností uložení kabelů CYKY je do vysekané cesty ve stěně nebo na dřevěnou stěnu s použitím kabelových přýchytek. Další možností využívanou v průmyslových elektroinstalacích je uložení kabelů do kabelového kanálu či žlabu s použitím stahovacích vázacích pásků. V domovních rozvodech se také ukládají kabely do lišty na omítku podél podlahy a hran místnosti. Vždy doporučujeme poradit se s odborníkem, např. projektantem, zda kabelu nehrozí poškození třeba od mechanického namáhání či vysoké teploty (ať už od přímého slunečního svitu či topného zařízení).
 • Je průřez vodiče 1,5mm2 bezpečný?
  Pokud je okruh s měděnými vodiči jištěn jističem do 13A (včetně), lze v něm použít vodiče průřezu 1,5mm2. Naopak v okruhu s měděnými vodiči jištěném jističem 16A a více, musí být použity vodiče průřezu minimálně 2,5mm2. Toto pravidlo platí pro většinu běžných elektroinstalací. Existují výjimečné a extrémní případy, kdy to neplatí. Vždy je dobré konzultovat s odborníkem, např. projektantem. Povolené použití a dimenzování vodičů ošetřuje norma ČSN 33 2000-5-52 Elektrické instalace nízkého napětí.
 • V čem se liší CYKY-O a CYKY-J ?
  V okruzích s PE vodičem zvolte CYKY-J. Ochranný PE vodič (zeleno-žlutý) má výhradně zemnící funkci, jiné použití je zakázáno. Všude tam, kde není potřeba PE vodič pro uzemnění (některá osvětlení, ruční spotřebiče, vypínače apod.), využijete CYKY-O.
 • Jak uložit CYKY do země?
  Kabel CYKY se ukládá do země třeba v případě nutnosti připojení venkovního rozvaděče. Měli byste použít (červenou) chráničku kabelů ohebnou KOPOFLEX nebo neohebnou KOPODUR. Chránička s kabelem se ukládá do vrstvy písku s výstražnou fólií nad ní. Minimální hloubka uložení pro napětí do 1kV (1000V) je 35cm (pod terén a chodník), 70cm (kabel bez chráničky, nebo pod ornou půdu), 100cm (pod vozovku a krajnici). CYKY lze instalovat při teplotách přibližně od +5°C (záleží na výrobci).
 • Proč zvolit nehořlavé CYKY?
  Elektroinstalace s vyššími požadavky na bezpečnost (nouzové a bezpečnostní systémy, zdravotní zařízení, elektrárny,...) potřebují nehořlavé kabely 1-CXKH-R. Kabely 1-CXKH-R mohou být uloženy v prostředí s nebezpečím výbuchu Zóna 1, 2, za dodržení podmínek jiskrové bezpečnosti dle ČSN EN 60079-11. Tyto nehořlavé kabely jsou samozhášivé dle ČSN EN 60332-1-2, odolné proti vertikálnímu šíření plamene dle ČSN EN 60332-3-22, bezhalogenové, s nízkou korozivitou plynů při hoření dle ČSN EN 50267-2-3 a nízkou hustotou kouře při hoření dle ČSN EN 61034-2.

 

Všechny typy instalačních kabelů CYKY a další elektrické kabely najdete u nás.

CHCI KABELY CYKY