Rádi poradíme: 477 577 933online chat

ABB Future linear: nové barvy a speciální povrch

Jak vypadá mechová bílá? A který vypínač nezanechává otisky prstů? Na tyto otázky odpovíme. Prozkoumáme nezvyklé barevné variace instalačních přístrojů ABB Future® linear. Ukážeme, proč nás překvapila designová řada Future® linear. Také řekneme, jak sestavit zásuvku a vypínač ABB.

 

Výrobce ABB uvedl novou řadu instalačních přístrojů

ABB je přední světovou elektrotechnickou společností. Významné zastoupení má společnost ABB také v České republice - v Praze, Brně a Jablonci nad Nisou. Novou řadu elektroinstalačních přístrojů Future® linear uvedla na trh v roce 2020. Krása designu vypínačů ABB Future® linear spočívá v jednoduchosti. Můžeme si všimnout podobnosti tvarů s nejstarší řadou ABB Classic nebo také s řadou ABB Swing®. To není vše. Nejvíce nás zaujali nové barvy a povrchové úpravy těchto přístrojů.

Řada ABB Future linear přináší 7 barev: Bílá, Slonová kost, Antracitová, Hliníková stříbrná, Ušlechtilá ocel, Mechová bílá a Mechová černá. Dále obsahuje všechny standardní instalační přístroje jako jsou vypínače, tlačítka, žalužiové ovladače, zásuvky, televizní zásuvky, komunikační (datové) zásuvky, termostaty, pohybová čidla a senzory. Výhodou jsou až pětinásobné rámečky k těmto přístrojům.

 

Vlastnosti designové řady Future® linear

 • ABB Future® linear je plnohodnotná řada instalačních přístrojů s důrazem na jednoduchost a přímé linie.
 • K dispozici všechny přístroje: vypínače, zásuvky, ovladače a detektory.
 • V barvách: Studio bílá, Slonová kost, Antracitová, Hliníková stříbrná, Mechová bílá, Mechová černá, Ušlechtilá ocel.
 • Barvy Mechová bílá a Mechová černá mají matnou povrchovou úpravu Softtouch - příjemnou na dotyk a odolnou.
 • Barva Ušlechtilá ocel má vzhled kalené oceli a povrchovou úpravu nezanechávající otisky prstů.
 • Barva Hliníková stříbrná kombinuje vzhled hliníku a stříbra díky jemně zrnitému povrchu.
 • Rámečky ABB Future® linear 1 až 5-násobné lze montovat vodorovně i svisle.

 

Nové barvy a povrchové úpravy

ABB přišlo s novými barvami a také s novými povrchovými úpravami přístrojů. Future linear nabízí základní a oblíbené barevné kombinace: Studio bílá, Slonová kost, Antracitová, Hliníková stříbrná. Studio bílá, Slonová kost a Antracitová jsou barvy s hladkou a lesklou povrchovou úpravou. Hliníková stříbrná navozuje dojem kovu díky zrnitosti a lesku. Kombinuje přednosti hliníku a stříbra.

Novinkou jsou 3 speciální barvy: Mechová bílá, Mechová černá a Ušlechtilá ocel. Mechová bílá je bílá s povrchovou úpravou Softtouch. Tato úprava poskytuje měkký pocit při doteku ale zároveň odolnost proti odření. Vizuálně působý takový povrch nezvykle matně v porovnání s většinou plastových vypínačů a zásuvek. Obdobně, Mechová černá je matnou variantou antracitové barvy.

Otisky prstů jsou dlouhodobý problém a jistě se nikomu nelíbí. Ušlechtilá ocel je barva velmi unikátní a s pozoruhodnou povrchovou úpravou. Povrch designu Ušlechtilá ocel totiž zabraňuje tvorbě otisků prstů například od mastnoty. Tuto vlastnost povrchu jsme vyzkoušeli na vlastní prsty a můžeme potvrdit, že funguje.


Srovnání vypínače ABB Future linear s matným povrchem Softtouch (vlevo Mechová bílá) a s běžnou povrchovou úpravou (vpravo).


Srovnání vypínače ABB Future linear s matným povrchem Softtouch (vpravo Mechová černá) a s běžnou povrchovou úpravou (vlevo).


Srovnání přístrojů ABB Future linear v barvě Hliníková stříbrná (nahoře) a v barvě Ušlechtilá ocel (dole) s povrchovou úpravou odolnou otiskům prstů.

 

Kompletace vypínače

Jak sestavit vypínač ABB Future® linear? Vypínač ABB Future linear se skládá z krytu (klapky), přístroje a rámečku. K dispozici jsou rámečky jednonásobné až pětinásobné, s možností vodorovné i svislé montáže. Kryt (klapku) zvolíte podle čísla řazení vypínače buď jednoduchý nebo dělený.

Kryt JEDNODUCHÝ Future® linear je určen pro tyto přístroje ABB:

 • Jednopólový vypínač řazení č.1 - 3559-A01345
 • Střídavý přepínač řazení č.6 - 3559-A06345
 • Křížový přepínač řazení č.7 - 3559-A07345
 • Jednopólové tlačítko řazení č.1/0, 1/0So, 1/0S - 3559-A91345
 • Přepínací tlačítko řazení č.6/0, 6/0So, 6/0S - 3559-A86345

Kryt DĚLENÝ Future® linear je určen pro přístroje ABB:

 • Sériový vypínač řazení č.5 - 3559-A05345
 • Dvojitý střídavý přepínač řazení č.6+6 (6+1) - 3559-A52345
 • Kombinace přepínač tlačítko řazení č.6+6/0 (6+1/0) - 3559-A53345
 • Dvojité tlačítko řazení č.1/0+1/0 - 3559-A87345

 

Kompletace zásuvky 230V

Jak sestavit zásuvku ABB Future linear? Jednonásobná zásuvka ABB Future® linear 230V (2P+PE) se kompletuje jednoduše z přístroje a rámečku. Při instalaci více přístrojů vedle sebe, například zásuvek a vypínačů, využijete vícenásobné rámečky.

 

Kompletace anténní zásuvky

Zásuvka anténní (televizní) ABB Future® linear se skládá z přístroje, krytu a rámečku. Přístroj si vyberete pro televizi a rozhlas TV/R nebo pro televizi, rozhlas a satelit TV/R + SAT. Dále zvolíte variantu pro koncové nebo průběžné umístění zásuvky.

 • koncová zásuvka TV/R - 5011-A3503
 • průbězná zásuvka TV/R s odbočovacím útlumem 8dB - 5011-A3607
 • průbězná zásuvka TV/R s odbočovacím útlumem 14dB - 5011-A3614

 

Kompletace komunikační zásuvky

Do komunikační neboli datové zásuvky se zapojuje patch kabel, nejčastěji internetový kabel. Podle typu datového kabelu, například kategorie 5e UTP, 6 UTP, 5e STP, 6 STP zvolíte odpovídající konektor Keystone. Kryt datových zásuvek ABB Future® linear je navíc vybaven praktickým popisovým polem.

Šikmá komunikační (datová) zásuvka ABB Future® linear se kompletuje z krytu, nosné masky, konektorů Keystone a rámečku. Kryt zásuvky je vybaven praktickým popisovým polem. Konektory Keystone (Modular-jack) jsou natočeny šikmo dolů pro snadnější přístup v úzkých prostorách a ochranu kabelů. Do šikmého krytu komunikační zásuvky můžete instalovat jeden nebo dva konektory. Podle toho vyberete nosnou masku.

 • Nosná maska jednonásobná - 5014A-B1017
 • Nosná maska dvojnásobná - 5014A-B1018

Přímá komunikační (datová) zásuvka ABB Future® linear se kompletuje z krytu, upevňovacího třmenu, konektorů Keystone a rámečku. Konektory jsou natočeny přímo, kolmo na podklad. Do přímého krytu komunikační zásuvky můžete instalovat dva konektory Keystone. Upevňovací třmen se soklem slouží k upevnění konektorů keystone a krytu zásuvky.

 • Třmen se soklem pro 2x Keystone - ABB 2CKA001753A8055