Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Propojení jističů: vidličky nebo piny?

Vybíráte jistič ABB, OEZ, Eaton, SEZ nebo Hager? Pozor na kompatibilitu s propojovací lištou. Poradíme jednoduchou pomůcku pro správný výběr výbavy rozvaděče. Přehled kompatibilních modulových přístrojů od různých výrobců.

V době kdy potřebujeme ušetřit každou korunu se stává, že vybíráme zboží hlavně podle ceny. V elektroinstalaci to může znamenat, že se v rozvaděči sejdou modulové přístroje různých výrobců. Ovšem, ne vždy se vyplatí míchat "jablka a hrušky". Přečtěte si tento přehled kompatibility mezi různými výrobci modulových přístrojů - zejména jističů. Ukážeme, které jističe a propojovací lišty lze zkombinovat.

Sortiment rozvaděčové výbavy je opravdu pestrý. Modulové přístroje a jejich příslušenství jsou typickým vybavením rozvaděčů nebo i menších rozvodnic. Mezi modulové přístroje patří jističe, proudové chrániče, svodiče bleskových proudů, stykačů, zásuvkové hodiny a další. Výběr této výbavy je opravdu pestrý. Často je potřeba propojit přístroje, sériově či paralelně. K rychlému a zároveň profesionálnímu propojení modulových přístrojů slouží propojovací lišta.

 

Vidličky nebo piny?

Při výběru propojovací lišty věnujte pozornost tvaru kontaktů. Existují dva (vzájemně nekompatibilní) tvary kontaktů:

  • Kontakty "jazýčky" (anglicky PIN) používají výrobci ABB, OEZ a BONEGA.
  • Kontakty "vidličky" (anglicky FORK) používají výrobci HAGER, EATON, SEZ.

V elektroinstalaci je třeba dodržet shodný tvar kontaktů u modulových přístrojů a použité propojovací lišty. Buď vidličky nebo kolíky.

Propojovací lišty PIN / FORK a jejich kompatibilita s výrobci modulových výrobců.

Rozdíly svorek jističů pro propojovací lišty s kontakty PIN (nahoře jistič OEZ) a s kontakty FORK (dole jistič EATON).

 

Další parametry

Vedle tvaru kontaktů jsou, pro výběr propojovací lišty, důležité tyto parametry:

  • Uspořádání a počet fází. Ten určuje typ připojených modulových přístrojů. Například: 1P, 2P, 3P, 1P+N, 3P+N.
  • Celkový počet kontaktů, jež souvisí s délkou propojovací lišty a nejvyšším počtem připojených modulových přístrojů.
  • Tvar profilu lišty "T" nebo "L".

Vidíte, že výběr správné propojovací lišty a jističů není složitý. Hlavní je dodržet tvar PIN nebo FORK a zvolit počet fází a jejich uspořádání. Propojovací lišty s jedním chybějícím kontaktem jsou určeny na propojení proudového chrániče a jističe / jističů. Tehdy se propojují se jen póly fáze.

Poslední věc, kterou připomeneme je zkracování propojovacích lišt. Propojovací lištu potřebujete do rozvodnice obvykle zkrátit na přesnou délku. Správné uříznutí propojovací lišty není těžké, ale chce praxi. Důležité je použít plastovou koncovou krytku pro dodržení bezpečnosti. To jsou všechny důležité informace o propojovacích lištách modulových přístrojů.