Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Tipy jak ušetřit při výběru LED žárovky

Začíná podzim, elektřina zdražuje a každý z nás hledá, kde ušetřit. Školáci píší domácí úkoly a potřebují kvalitní osvětlení. Správnou volbou pro osvětlení domácnosti a obytných prostor jsou samozřejmě LED žárovky. Existují ale rozdíly mezi LED žárovkami. Jak rychle porovnat LED žárovky různých výkonů a velikostí, když energetické štítky nestačí nebo nejsou aktuální. Ukážeme triky, jak chytře vybrat nejefektivnější LED žárovku a na co si dát pozor.


Tip 1: (Ne)stačí energetický štítek?

Aktuální verze Energetických štítků platných na území EU od roku 2019 rozlišuje energetickou účinnost pomocí kategorií A až G. Také uvádí spotřebu výrobku v kWh a QR kód.

Proč speciálně pro LED žárovky nestačí energetické štítky? Nevýhodou energetického štítku je to, že udává jen kvalitativní informace o energetické spotřebě. Bohužel, většina LED žárovek spadá do kategorie E až F, některé silnější LED žárovky dokonce do kategorie G. A přitom jsou LED žárovky nejúspornějším světelným zdrojem. Podle čeho se tedy řídit při výběru nejúspornějších LED žárovek?

Zajímavost: Předchozí verze energetických štítků rozlišovaly kategorie A+++, A++, A+, B až D. Tyto štítky se však staly nepřehledné a byly nahrazeny. Zásluhu na tom mělo také rozšíření LED čipů. Úplné vymizení těchto starých štítků je stanoveno na březen 2023.

Příklad Energetického štítku (verze 2019) LED žárovky Greenlux.


Tip 2: Spočítejte si světelnou účinnost

Když už víte, kolik lumenů, jaké rozměry a kterou patici by měla LED žárovka mít, tak by vás měla zajímat světelná účinnost. To je údaj, který objektivně vypovídá o efektivitě světelného zdroje. Prakticky se dá říct, že čím vyšší světelná účinnost, tím více ušetříte při svícení.

Co je světelná účinnost? Světelnou účinnost nebo též efektivitu světelného zdroje, zejména LED žárovek a LED čipů, nejlépe vystihuje poměr Světelný tok / Příkon v jednotkách Lumeny / Watty. Podle toho je nejúčinnější LED žárovkou taková, která svítí nejjasněji a spotřebuje nejméně energie. Z toho také plyne, že má nízké tepelné ztráty. Parametr světelná účinnost je přesnější a objektivnější než kategorie energetických štítků a umožňuje porovnávat různé světelné zdroje, jako jsou LED zářivky, LED žárovky, LED reflektory a další. Názorný výpočet světelné účinnosti vidíte níže:

1200 lm (světelný tok) dělený 10 W (příkon) se rovná 120 lm/W (světelná účinnost).

Světelná účinnost LED žárovek se nejčastěji pohybuje v rozmezí 80 až 130 lm/W. Pozitivní je, že tato účinnost roste prakticky s každou inovací v LED technologiích. Světelná účinnost závisí nejvíce na použitém LED čipu, dále také na teplotě světla (chromatičnosti) a průhlednosti difuzoru (čirý / matný).

Z našeho sortimentu doporučujeme: LED žárovky Philips s nejvyšší světelnou účinností nad 110 lm/W.

 

Tip 3: Nepodceňujte životnost

Před koupí kteréhokoliv spotřebiče se vyplatí zvážit i životnost spotřebiče. Ani LED žárovky nejsou výjimkou. Myslete dopředu. Je rozdíl, jestli kupujete novou žárovku každý rok nebo jednou za 5 let. Nicméně, nikdo vám neřekne, kolik hodin provozu vydrží vaše žárovka. Je to tím, že poruchovost je statistická veličina a v grafu životnosti uváděného výrobcem to vypadá tak, že LED žárovce postupně klesá svítivost a zvyšuje se pravděpodobnost poruchy. Proto výrobci LED žárovek zpravidla uvádějí střední dobu životnosti. Životnost LED žárovek se pohybuje od 15 000 hodin do 30 000 hodin. Na životnost LED žárovky má vliv chladič žárovky (odvod tepla) a kvalita použitých materiálů.

Kdy se vyplatí vybírat podle životnosti a spolehlivosti? Z finančního i ekologického hlediska je vždy rozumné chtít vysokou životnost. Obzvláště v případě, kdy bude žárovka svítit například 8 hodin denně. Dále také, ve špatně dostupných místech, kde je výměnna žárovky komplikovaná.

Příklad grafu poruchovosti a životnosti LED žárovky Philips. Graf nahoře ukazuje pravděpodobnost poruchy s rostoucím časem. Graf dole ukazuje klesání světelného toku s rostoucím časem.

Z našeho sortimentu doporučujeme: LED žárovky s nejdelší životností přes 25 000 hodin jsou známkou kvality použitých materiálů i technologie odvodu tepla. Doporučujeme například žárovky značek Greenlux a Ecolite.

 

Tip 4: dražší neznamená vždy nejlepší

Ekonomické LED žárovky znamenají dostatečnou kvalitu pro vás při nízké ceně. LED žárovky pro občasné svícení nebo dekorativní účely a sezónní výzdobu nemusejí dosahovat špičkových parametrů. Svítí spolehlivě třeba jeden rok provozu a to stačí. Dalším příkladem je nákup velkého množství LED žárovek. Tehdy vybíráme hlavně podle ceny. Ale při hledání levných žárovek často narazíte na nekvalitní zboží. Toho se u nás bát nemusíte. Vždy vybíráme kvalitní žárovky od prvotřídních dodavatelů, jako je Greenlux. V našem Výprodeji máme nově LED žárovky DAISY za akční ceny!

Z našeho sortimentu doporučujeme: levnější LED žárovky s kvalitou prověřených dodavatelů. S nimi neuděláte chybu.