Stykače a relé
Hledáte impulzní relé, stykač pro bojler nebo stykač HDO? Nabízíme instalační stykače a relé pro spínání různých výkonů s kvalitou výrobců ABB, EATON.
Instalační relé 230V AC, 1 zap. 1 vyp. kont., 20A, mechanická předvolba ON/AUT/OFF
Modulární přístroje ke spínaní výkonových zátěží
Stykač tam, kde nestačí relé
Nabízíme široký výběr instalačních stykačů pro spínání výkonových zařízení, například stykač pro bojler nebo stykač HDO. Nejpoužívanější stykače se spínacími a rozpínacími kontakty, s instalací do rozvaděče. Třífázové a jednofázové stykače Eaton mají tichý provoz a kompaktní rozměry. Stykače bezpečně spínají zařízení ve strojírenství a průmyslu. Vybíráme kvalitní stykače od prověřených výrobců Eaton, ABB a další.
Nabízíme běžná relé a impulzní relé "paměťové" pro různá řídící napětí 12V, 24V a 230V, od výrobců Eaton, ABB. Máme široký výběr relé s rýznými funkcemi kontaktů - spínací kontakty, rozpínací kontakty a přepínací kontakty. Instalační relé Eaton na DIN lištu mají kompaktní rozměry a univerzální použití. Předností je velmi tiché sepnutí a nízkoenergetický provoz. Relé jsou vybaveny LED indikující stav a možností manuálního ovládání či testovacím tlačítkem.
Relé stačí pro většinu menších zařízení, ventilátory a svítidla
Spínání výkonové zátěže jako řízení motorů a velké světelné okruhy
Stykače jsou zařízení určená pro spínání nebo rozpínání elektrických okruhů v běžném provozu. Využívají se v automatizaci a řízení elektrických okruhů. Na rozdíl od relé jsou stykače určeny pro řízení výkonových zařízení a elektrických spotřebičů s velkými rozběhovými proudy nebo pro větší okruhy svítidel.
Stykač má tzv. hlavní kontakty a pomocné kontakty. To umožňuje dvoufázové spínání i rozpínání kontaktů, a tím zabrání vzniku proudových špiček a elektrického oblouku. Na rozdíl od relé jsou stykače určeny pro řízení výkonových zařízení a elektrických spotřebičů s velkými rozběhovými proudy nebo pro větší okruhy svítidel.
Kdy použít stykač v elektroinstalaci?
Stykače umožňují například spínání výkonných elektromotorů jako jsou ventilátory odsávání, centrální klimatizace, tepelných čerpadel výtahy a podobně.
Tepelné zdroje, elektrické topení a bojlery přeměňují vyšší výkon elektrické energie na teplo. Zároveň jsou to spotřebiče, které často potřebujeme ovládat automaticky. Proto se k jejich řízení využívají stykače. Můžete se setkat s pojmem stykač HDO, to je "hromadné dálkové ovládání" a velmi oblíbená aplikace stykačů pro úsporu energie. Často jde o automatické spínání bojleru v kombinaci s dvoutarifním elektroměrem.
Další aplikace stykačů je spínání okruhů velkého počtu svítidel. Užitečné jsou stykače při ovládání zářivek.
Stykače s rozpínacími kontakty se používají v automatických systémech s bezpečným odpojením a vypnutí velkého počtu spotřebičů. Typicky ve výrobních halách, ve strojírenství, autoservisech. V neposlední řadě jsou stykače využívané při spínání svářečky a obecně transfomátorů. Někdy je stykač alternativou k jističi s vypínací cívkou.
Díky tomu jsou stykače univerzální prvek centrální automatizace, bezpečného řízení všech výkonových elektrických zařízení a pro ekonomický provoz.
Vybíráme stykač
Při výběru stykače jsou důležité parametry: jmenovitý provozní proud, počet a typ kontaktů a řídící (či ovládací) napětí. Podle připojených zařízení vybíráme jmenovitý proud. Na výběr jsou nejčastější hodnoty 25A, 40A, 63A. Stykač obvykle obsahuje jeden až čtyři kontakty v kombinaci spínací a rozpínací. Řídící napětí je nejčastěji střídavé s hodnotami 24V nebo 230V.