Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Zapojení světla rychle a správně

Přemýšlíte, jak zapojit světlo? Připojení svítidla není složité, ale měli byste dbát několika jednoduchých pravidel. Přečtěte si správný postup pro zapojení světla lustru nebo stropního svítidla.

Přemýšlíte, jak zapojit správně světlo? Připojení svítidla není složité, ale měli byste dbát několika jednoduchých pravidel. Přečtěte si správný postup pro zapojení světla lustru nebo stropního svítidla.

 

Když návod nestačí

Existuje nespočet světel a svítidel. Každé si žádá speciální způsob montáže. Vždy je nutné přečíst si návod dodávaný výrobcem. To platí zejména pro složitější zapojení zářivkového svítidla, LED modulů apod. K zapojení běžných svítidel a lustrů se žárovkou ne každý výrobce poskytuje návod. Částečnou náhradou je tento návod obsahující praktické rady a doplňující tipy jak zapojit svítidlo správně a rychle.

 

Typy svítidel

Zaměříme se na nejběžnější typ svítidla, stropní svítidlo, jehož zdrojem světla je žárovka (LED žárovka, kompaktní žárovka) pro přisazenou montáží. Dále existuje mnoho typů svítidel. Rozlišují se podle použití: svítidlo interiérové (uvnitř místností) a exteriérové (venku, na fasádě, v blízkosti vody). Další dělení je podle montáže: přisazená montáž (běžné stropní svítidlo připevněné pomocí vrutů a hmoždinek), vestavná montáž (do dutých stěn a podhledů), závěsná montáž (lustry, průmyslová svítidla).

 

Před montáží

Následující tři body přípravy jsou důležité a pomohou vám při instalaci osvětlení.

Doporučení: instalaci a zapojení svítidla by měla provádět odborně způsobilá osoba - elektrikář. Pokud to situace nedovoluje, pomůže vám tento článek.

 

1. Bezpečnost

Nepodceňujte bezpečnost při elektroinstalační práci. Nepodceňujte úraz elektrickým proudem. Taktéž pád z výšky pouhého jednoho metru může přivodit vážnější úraz obzvláště v kombinaci s dalšími faktory.

 

2. Příprava

Budete potřebovat nářadí a ochrané pomůcky. Fázová zkoušečka poslouží jako zkoušečka i šroubovák. Dále kleště kombinační pro manipulaci s vodiči. Na stahování izolace z konců vodičů můžete použít lámací nůž, doporučujeme však kabelový nůž JOKARI. To je základní sada nářadí pro bytové a domovní elektroinstalační práce. Pokud budete vrtat do stropu, zvolte vrtačku s příklepem a kvalitní vrtáky. Používejte při práci nad hlavou ochranné brýle, případně i rukavice. Vhod přijde i svítilna, čelovka či přenosný reflektor. Ujistěte se, že štafle nebo schůdky na kterých budete stát jsou stabilní a bez závad. Najděte bezpečnou a pohodlnou polohu vašeho těla s dostatečným manipulačním prostorem.

 

3. Myslete dopředu

Pokud víte, že budete vrtat do zdiva, nevynechte přípravu podložky nebo odsávání vytěženého materiálu (zdiva). Ušetříte si práci s pozdějším uklidem a čištěním. Dalším příkladem je absence světla při práci. Může se stát, že začnete pracovat a zapomenete na pracovní světlo při montáži. Nedělejte tuto chybu a vybavte se svítilnou nebo reflektorem.

 

Doplňte si výbavu domácího nářadí

Toto je základní nářadí na doma či do dílny, bez kterého se neobejdete: Fázová zkoušečka, kombinační kleště, nůž. Pokud některý z nich nemáte, můžete si je hned objednat.

  • Fázová zkoušečka
  • Kleště "kombinačky"
  • Odlamovací nůž (lámací)

Vedle základního vybavení doporučujeme také vybavení, které vás přiblíží profesionálům. Není nezbytné, ale hodně vám usnadní práci a zvýší bezpečnost. Šroubovák s izolací 1000V, čelovka, kabelový nůž JOKARI nebo kleště na izolaci.

  • Šroubovák plochý 1000 V
  • Svítilna LED, ideálně čelovka
  • Kabelový nůž JOKARI Standard
  • Kleště na izolaci (stahovačky)

 

Tipy

  • Příliš utažené šrouby povolujte vždy šroubovákem. Šroubovák vydrží větší namáhání než fázová zkoušečka.
  • Pokud nechcete pro stahování izolace vodičů používat nůž, stejně dobře poslouží stahovací kleště na izolaci se kterými máte jistotu, že se neříznete.
  • S vypnutými jističi se může stát, že budete pracovat po tmě. Proto si připravte spolehlivou svítilnu. Nejlepší je čelovka, se kterou máte volné obě ruce.

 

Montáž stropního světla

 

Kroky postupu

  1. Vypněte jistič. Protože budete manipulovat s elektrickými vodiči, maximalizujte bezpečnost práce. NEPRACUJTE pod napětím! Je nutné vypnout jistič příslušného světla či okruhu světel. Abyste měli jistotu, že vypínáte správný jistič, řiďte se označením jističů v rozvaděči.
  2. Zkontrolujte vypnutí okruhu pomocí fázové zkoušečky kterou přiložíte k holému konci fázového vodiče. Pro větší jistotu můžete zkontrolovat i ostatní vodiče.
  3. Připravte vodiče vystupující ze zdi k připojení do svorkovnice. Většinou 3 dráty (hnědý, modrý, zelenožlutý) nebo dva dráty (hnědý, modrý). Pokud nejsou konce drátů holé, odřízněte opatrně izolaci a stáhněte asi 6mm izolace drátů. Můžete použít kabelový nůž nebo kleště na izolaci.
  4. Protáhněte vodiče dovnitř tělesa svítidla a vyzkoušejte polohu svítidla. Vodiče by neměli být napnuté, zlomené nebo v příliš stísněném prostoru. Také by se neměli dotýkat horkých povrchů.
  5. Pokud je třeba vyvrtat nové díry ve zdi nebo stropě, označte polohu děr a odejměte svítidlo. Vyvrtejte nové díry a vsuňte hmoždinky.
  6. Upevněte svítidlo ke stropu nebo ke zdi podle pokynů výrobce. Nejspíš budete potřebovat křížový šroubovák.
  7. Zapojte vodiče do svorkovnice svítidla podle barev izolace v tomto pořadí:
    1. Připojte zelenožlutý vodič na kostru (případně proti zelenožlutému vodiči pokud je ve svorkovnici).
    2. Připojte modrý vodič proti modrému ve svorkovnici.
    3. Připojte hnědý vodič proti hnědému ve svorkovnici.
  8. Otestujte, že dráty nejdou vytáhnout ze svorkovnice.
  9. Zašroubujte žárovky a připevněte kryt svítidla (tzv. difúzor).
  10. Zapněte jistič a otestujte světlo tím, že zapnete vypínač.
  11. Pokud světlo funguje, práce je hotová. Gratulujeme!

 

3 dráty ze zdi ...který "kope"?

Nejspíš vám ze zdi nebo z místa instalace svítidla vedou 2 nebo 3 dráty, respektivě kabel se dvěma či třemi vodiči. Obvykle to jsou vodiče:

  • Zelenožlutý je ochranný vodič též zemnící, "zem". Značí se písmeny PE. Připojuje se ke kostře, pokud má zařízení kovovou kostru. Kostra je kovový kryt zařízení. Připojení ke kostře je označeno symbolem uzemněním.
  • Modrý je nulový vodič, "nulák", který by neměl být pod proudem. Značení písmenem N.
  • Hnědý (případně černý) je fázový vodič, "fáze", který by měl být pod proudem, "kope". Značení písmenem L.

Tip: Pokud je barevné značení jiné, poznáte fázový vodič spolehlivě tak, že se po přiložení rozsvítí fázová zkoušečka. Samozřejmě musí být zapnutý jistič i vypínač. Pro správnou funkci fázové zkoušečky se musíte dotýkat kovové plošky na opačném konce zkoušečky.

 

Po instalalci světlo nesvítí?

Co dělat, když po zapojení vodičů a dokončení montáže světlo při zapnutí vypínače nesvítí? Světlo vypněte. Zkontrolujte žárovky a zkuste znovu zapnout. Další možná příčina mohou být hliníkové vodiče. Máte ve zdi staré hliníkové vodiče? Některý hliníkový vodič se při manipulaci mohl zlomit. Nezbývá než zavoval elektrikáře.

 

Užitečný elektromateriál

Pokud propojujete dráty, vždy se hodí svorka, případně izolační elektrikářská páska. Šroubová svorkovnice, WAGO svorka, izolační páska - užitečný elektromateriál naleznete na iElektra.

  • Přístrojová svorkovnice (čokoláda)
  • WAGO svorka COMPACT 221-412 (2 x 4mm²)
  • Izolační páska elektrikářská 15mm x 10m PVC (černá)