Rádi poradíme: 477 577 933online chat

Průvodce šroubováky a bity

Používáte správný šroubovák? Víte, kdy se vyplatí sada bitů? Ukážeme, jak vybrat šroubovák SL, PH, PZ, HEX, T, TT, SL/PZ. Vše, co potřebujete vědět o šroubovácích pro elektrikáře, montéry a kutily.

Přinášíme přehled hrotů šroubováků a bitů všech tvarů. Tipy, jak vybrat správný šroubovák pro elektrikáře, montéry a kutily. Chcete šroubovat bez opotřebení hlavy šroubu a hrotu? S těmito 7 typy šroubováků si vystačíte.

Za pár minut máte jasno ve zkratkách SL, PH, PZ, PZ/FL, SL/PZ, TORX, HEX, R. Ukážeme speciálně navržený šroubovák pro elektřikáře a poradíme, proč nezaměňovat hroty Phillips a Pozidriv.

Že šroubovák patří neoddělitelně k řemeslné práci, k tomu asi není co dodat. Už tak jasné není, který vybrat. Po kterém šroubováku sáhnout při elektroinstalaci, montáži na stavbě, kutilství v dílně nebo domácí opravě? Na výběr máte nepřeberné množství šroubováků, různých typů břitů, velikosti, délky a rukojeti od mnoha výrobců. Níže uvádíme přehledný průvodce šroubováky a šroubovací bity, se kterým se nikdy neztratíte. Jejich vhodné použití a detaily, které jste možná nevěděli.

 

Přehled nejčastějších hrotů a bitů

 

Plochý šroubovák SL, ten nezklame

Plochý hrot (SL). Nejstarší typ břitu, šrouby mají jednoduchou drážku. Vhodný pro malé točivé momenty. Setkáte se s nimi při připojení elektrických vodičů do šroubové svorky či svorkovnice (např. Svorkovnice S-66) nebo řadové svorky a přístrojové svorkovnice tzv. "čokolády". Velikosti SL se určují šířkou a tloušťkou břitu v milimetrech, např: SL 3x0,5 znamená šířka 3mm a tloušťka 0,5mm. Nevýhodou plochého šroubováku byla vždy nízká stabilita, pomalejší nasazování břitu na hlavičku šroubu, což motivovalo vývoj břitu PH.

 

Šroubovák na šroubky, křížový Phillips PH

Křížový hrot Phillips PH (někdy nesprávně Philips) vznikl v první polovině 20.století díky rostoucí industrializaci a automobilovému průmyslu. Přinesl větší stabilitu a použití elektrických šroubováků. Uplatnění najdou jako přístrojové šrouby v elektroinstalaci, při montáži vypínače, zásuvky, instalační krabice, např. Šrouby přístrojové 2,9x13 (balení 100ks). Donedávna byl typ PH nejrozšířenějším typem zejména v domácích spotřebičích a elektronice. Dnes je typ PH v elektronice nahrazován pokročilými typy hlav šroubů jako HEX a TORX. Výhody křížových šroubováků: zvýšení rychlosti nasazování břitu na hlavu šroubu a snížení rizika vyklouznutí. Šroubováky PH také umožnili miniaturizaci šroubků v elektronice. Nevýhodou PH je omezený točivý moment při šroubování.

 

Šroubovák pro vruty, křížový Pozidriv PZ

 

Hrot křížový s mezikřížem Pozidriv (PZ) je, díky diagonálnímu kříži, určen pro větší točivé momenty než typ PH. Pozidriv tedy vypadá jako ideální tvar břitu, který odtranil nedostatky typů SL a PH. Hlavní použití šroubováku Pozidriv je u vrutů do dřeva, sádrokartonu, plechu apod. Bohužel, ani křížový šroubovák PZ není univerzílní a pro malé šroubky v elektronice se nehodí kvůli složitosti tvar výřezu hlavy.

 

Elektroinstalační šroubovák Plusminus

Hrot plusminus je ve dvou variantách: nejčastěji s mezikřížem PZ/FL (také značené SL/PZ) a méně časté PH/FL (SL/PH). Tato kombinace plochého a křížového břitu je dnes nejvhodnější pro elektroinstalační přístroje (např. jističe, stykače, zásuvky ABB, můstky svorek nebo instalační krabice KOPOS). Tento typ šroubováků se stal nejvyhledávanějším šroubovákem pro elektrikáře.

U nás najdete sadu šroubováků kombi - profil PZ FL 1+2 (2 ks) (117750).

 

Imbusový klíč, šestihranný bit HEX

Šestrihranný bit HEX je často nazýván inbusový nástavec "imbus", v amerických zemích je označován "Allen key". Tento typ byl patentován společností Bauer & Schaurte v roce 1936. Rozšířil se do celého světa a dnes se šestihranné šrouby používají u mechanických strojů stejně jako u vrutů dřevěného nábytku nebo sportovního vybavení jako například kolečkové brusle. Častěji se setkáte s "imbusovým" klíčem než se šroubovákem, např. Sada klíčů Imbus TOPEX 35D966.

Výhodou typu HEX je jednoduchý tvar a tím i delší životnost. Naopak není vhodný pro velký točivý moment.

 

Hvězdicový bit Torx T

Hvězdicový bit Torx T byl navržen pro zvýšený točivý moment. Je tedy vhodný pro elektrické šroubováky v sériové výrobě a tam kde je potřeba větší síla a rychlost. Tvar TORX vypadá jako zaoblená šesticípá hvězda. Torx TT je doplněný o středový otvor.

 

Čtvercový bit Robertson R

Čtvercový břit Robertson (R) je méně častý typ břitu. Používá se pro šrouby větších průměrů. Zajímavostí je, že tento typ byl patentován Robertsonem v Kanadě celých 28 let před známějším typem Phillips (PH). Některé první severoamerické automobily měli šrouby s hlavou Robertson (R).

Toto bylo 7 nejpoužívanějších tvarů šroubovacích bitů, se kterými zvládnete zašroubovat téměř cokoliv profesionálně. Ovšem, existují i další tvary, lišící se v detailech a patentech. Různé varianty uzpůsobené pro velmi specifické potřeby.

 

Proč nezaměňovat Phillips a Pozidriv?

Mezi Phillips a Pozidriv jsou drobné, však důležité, rozdíly tvaru břitu (hrotu šroubováku). Šroubovák Phillips má břit do špičky a zúžené hrany. Šroubovák Pozidriv má zaoblenou špičku břitu a rovné hrany. Navíc, Pozidriv má druhý diagonální mezikříž pootočený o 45° od hlavního kříže. Záměna šroubových břitů PH a PZ je nejčastější příčina zničení hlav šroubů a opotřebení šroubováků.

 

Je lepší šroubovák nebo sada bitů?

Ať už jste kutil nebo profesionální montér, jistě máte v dílně sadu šroubováků. Co musí splňovat váš oblíbený šroubovák? Výborně padne do ruky, lehce zašroubuje i samořezný vrut do dřeva, je vyroben z prvotřídní oceli a elektrická izolace rukojeti zaručuje bezpečnou práci s elektrickými zařízeními. Pro těžkou práci v terénu se stále stejnými typy šroubů je kvalitní šroubovák nejcennější. V dílně ale zabírají šroubováky relativně hodně místa.


Sada kombinovaných šroubováků (7 ks) (117802)


Sada bitů 32ks GRAPHITE 56H608

Alternativou může být sada bitů - šroubovák s výměnnými bity. Takový šroubovák s výměnnými bity umožňuje velmi rychlou výměnu bitů, jemnou a precizní práci a celá sada s desítkami bitů zabere malý prostor. Navíc, můžete sadu bitů rozšiřovat a nemusíte kupovat další rukojeť. Obzvlášť pro jemné práce a montáže či opravy elektroniky je sada bitů bezkonkurenčně nejlepší. Nakonec vyberete podle citu. Vybírejte šroubovací nářadí tak, aby jste měli maximálně dobrý pocit při práci.

 

Cena nebo kvalita? Na značce záleží

Profesionální nářadí dokáže vždy zpříjemnit práci a zaručit bezpečnost. Při mnoha činnostech nepotřebujete to nejkvalitnější nářadí. To platí i pro šroubováky. Poradíme, kdy ušetřit peníze, kdy volit kvalitu a které vlastnosti šroubováků a sady bitů zohlednit při výběru.

 

Značka Topex

Na domácí opravy a kutilství je doporučován sortiment základního nářadí výrobce Topex. Vyznačují se příjemnými cenami a pestrým výběrem praktických pomůcek a ručního nářadí.

 

Značky NEO Tools, Graphite

Celé spektrum od kutilství v dílně a řemeslné práce až po profesionální montáže pokrývají výrobci nářadí a doplňků NEO Tools a elektrické nářadí GRAPHITE. Získali si oblibu především v Evropě.

 

Značka Cimco

Profesionální elektrikáři, montéři a řemeslníci mají v oblibě nářadí vysoké kvality a dlouhé životnosti. Zejména německý výrobce nářadí Cimco patří k těm nejkvalitnějším.


 

Sortiment nářadí na iElektra

U nás si vyberete z množství šroubováků - aktuální a pečlivě vybíraný sortiment za příznivé ceny. Zejména elektrikářské šroubováky. Proč kupovat jeden, když můžete mít celou sadu. Nabízíme sadu bitů Graphite, sadu šroubováků kombi PZ/FL nebo Gola sadu.